Dánska polícia zadržala údajných pomocníkov kodanského atentátnika

Dánska polícia oznámila, že obvinila dvoch ľudí, ktorých zatkla v predchádzajúci deň, z pomáhania mužovi podozrivému zo zastrelenia dvoch osôb pri víkendových útokoch na synagógu a podujatie o slobode prejavu v Kodani.

Poskytli strelcovi úkryt?

Polícia uviedla, že oboch mužov zatkla v nedeľu na dvoch rôznych miestach a dnes mali absolvovať za zatvorenými dverami vypočúvanie, na ktorom sa rozhodne o ich väzbe. Obhajca jedného z oboch zatknutých, Michael Juul Eriksen, pre štátnu stanicu DR povedal, že zadržaní muži sú obvinení z poskytnutia úkrytu strelcovi a z odstránenia zbrane.

Podľa niektorých dánskych médií zatknutí muži pomáhali strelcovi zaobstarať zbraň použitú pri víkendových útokoch. Polícia túto informáciu nekomentovala a rovnako ani správy, v ktorých bolo uvedené meno strelca - Omar Abdel Hamid el-Hussein.

Vraždy filmára a strážcu synagógy

Podľa bulvárnych novín Ekstra Bladet obaja muži, zatknutí za napomáhanie a podporu útočníka, obvinenia odmietli.
Strelec zabil cez víkend pri dvoch útokoch dvoch ľudí: dánskeho filmára Finna Norgaarda (55) a príslušníka dánskej židovskej obce.

Útočník začal najprv strieľať v sobotu v kultúrnom centre s kaviarňou Krudttönden, kde sa konal seminár o slobode prejavu a zúčastnil sa na ňom aj švédsky umelec Lars Vilks, známy karikatúrami islamského proroka Mohameda. Druhý útok podnikol strelec, predstierajúci opitosť, v nedeľu nadránom pri synagóge na ulici Krystalgade, kde zabil židovského člena tamojšej ochranky. O niekoľko hodín zabila páchateľa pri prestrelke skupina príslušníkov zo zvláštneho zásahového policajného útvaru.

Inšpiroval sa útokmi v Paríži?

Dánska polícia dodala, že zneškodnený strelec mal 22 rokov a dlhý záznam v registri trestov a zrejme ho inšpirovali islamskí teroristi - možno páchatelia masakru v redakcii satirického týždenníka Charlie Hebdo v Paríži. Polícia však meno dánskeho strelca nezverejnila.

Keď protiteroristická polícia v nedeľu nadránom zastrelila páchateľa útokov na ulici pred obytnou budovou, v ktorej býval, našla sa automatická puška a dve ručné strelné zbrane.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá