Američan Ligety má zlatý hetrik z obrovského slalomu

Američan Ligety má zlatý hetrik z obrovského slalomu
Zdroj foto: SITA/AP
Američan Ted Ligety skompletizoval zlatý hetrik z obrovského slalomu na majstrovstvách sveta. Na šampionáte v americkom Beaver Creeku sa 30-ročný rodák zo Salt Lake City tešil z triumfu o 45 stotín sekundy pred Rakúšanom Marcelom Hirscherom.

Rovnaké poradie bolo aj pred dvoma rokmi na MS v Schladmingu. Bronzová medaila tentoraz putuje do Francúzska zásluhou Alexisa Pinturaulta (+0,88). "Fantázia. Je to jedno z mojich najemotívnejších víťazstiev pred domácim publikom. Nemal som dobrú sezónu, ale teraz sa mi podarilo niečo výnimočné," uviedol Ligety v jednej z prvých reakcií v cieli.

Ligety figuroval po 1. kole až na piatom mieste a za lídrom Hirscherom zaostával o 24 stotín. V druhom kole však predviedol jazdu snov, dostatočne agresívnu a pritom dokonale technicky čistú. Na radosť amerických fanúšikov prešiel cieľom s veľkým náskokom a nikto ho už neskôr neprekonal. Ligety má z majstrovstiev sveta zlato z obrovského slalomu z Garmisch-Partenkirchenu 2011 aj Schladmingu 2013 a celkovo svoju trblietavú zbierku z MS rozšíril na päť zlatých a dve bronzové medaily. Aktuálne v Beaver Creeku bol predtým bronzový v superkombinácii.

Hirscherovi chýbalo 45 stotín

Nechýbalo veľa a 25-ročný Hirscher mohol byť naďalej na svetovom šampionáte v americkom Colorade stopercentný. Predchádzajúce dve súťažné predstavenia v superkombinácii a tímovej súťaži premenil na zlato, teraz mu chýbalo 45 stotín. Líder a zároveň obhajca veľkého glóbusu vo Svetovom pohári získal do zbierky šiestu medailu z majstrovstiev sveta, okrem štyroch zlatých má aj dvakrát striebro.

Slovák Adam Žampa sa nedočkal cieľa už 1. kola. Na trati ho zastavil nepopulárny „špicar“, keď doslova preletel jednou z bránok a predčasne sa s pretekmi rozlúčil. "Špicar v obráku znamená roztrhnutú kombinézu a buchnutú píšťalu. Po dobrej hornej časti je to škoda, ale aj o tom je lyžovanie. V nedeľu ma čaká slalom," vyjadril sa Adam Žampa na svojej oficiálnej facebookovej prezentácii. Jeho mladší brat Andreas Žampa bol po 1. kole na 38. priečke a v tom druhom sa posunul na 32. pozíciu s odstupom vyše 7 sekúnd za víťazom. 

Majstrovstvá sveta v alpskom lyžovaní - Beaver Creek (USA) - piatok - výsledky:
Obrovský slalom mužov (1. + 2. kolo): 1. Ted Ligety (USA) 2:34,16 min, 2. Marcel Hirscher (Rak.) +0,45, 3. Alexis Pinturault (Fr.) +0,88, 4. Felix Neureuther (Nem.) +1,10, 5. Matts Olsson (Švéd.) +1,23, 6. Roberto Nani (Tal.) +1,41, 7. Victor Muffat-Jeandet (Fr.) +1,55, 8. Florian Eisath (Tal.) +1,77,... 32. Andreas Žampa +7,30, Adam Žampa (obaja SR) - nedokončil 1. kolo

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá