Porošenko: Savčenkovú čoskoro prepustia z ruskej väznice

Porošenko: Savčenkovú čoskoro prepustia z ruskej väznice
Zdroj foto: SITA/AP
Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes po celonočných rokovaniach oznámil, že ukrajinská armádna pilotka Nadija Savčenková bude čoskoro prepustená z ruského väzenia.

Skutočnosť, že prezident špecifikoval 33-ročnú Savčenkovú aj v dohode, ktorá má ukončiť boje v krvavom konflikte na východe Ukrajiny, zdôrazňuje, akou dôležitou postavou sa stala táto pilotka.

Savčenkovú uniesli proruské sily na východe Ukrajiny a odovzdali ju do Ruska. Tam ju zadržiavajú vo väzbe pre obvinenia z napomáhania pri zabití dvoch ruských novinárov vlani v júni v Donbase. Ruská vyšetrovacia komisia tvrdí, že Savčenková poskytla súradnice pozície oboch novinárov pre mínometný útok, ktorý ich potom usmrtil. Išlo o novinárov Igora

Korneľuka a Antona Vološina z ruskej štátnej televíznej spoločnosti VGTRK, pripomenula tlačová agentúra Reuters. Savčenkovej za to hrozí v prípade odsúdenia 20 rokov väzenia.


Pilotka počas takmer ôsmich mesiacov v ruskej väzbe drží protestnú hladovku. Medzičasom sa stala ukrajinskou národnou hrdinkou a symbolom odporu proti ruskej agresii na Ukrajine.


Vlani v októbri dokonca získala v neprítomnosti kreslo v parlamente a bola vymenovaná za členku ukrajinskej delegácie v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy (PZ RE).


"Nadhodil som záležitosť prepustenia Nadije Savčenkovej a bol som informovaný, že by k tomu malo dôjsť čoskoro, po lekárskej prehliadke a po spracovaní predbežných záverov vyšetrovania,"
oznámil dnes Porošenko novinárom v Minsku, kde s lídrami Ruska, Francúzska a Nemecka dohodol prímerie pre východ Ukrajiny. Tamojšie boje si už vyžiadali vyše 5000 ľudských životov.


"Žiadal som o okamžité prepustenie a moju výzvu podporili aj francúzsky prezident a nemecká kancelárka. Bol to náš spoločný postoj,"
dodal Porošenko.


Savčenkovej ruský obhajca Mark Fejgin povedal, že je ešte priskoro na oslavy. Rýchle prepustenie však môže zachrániť túto ženu, ktorá za dva mesiace hladovky schudla približne 17 kilogramov. Protestuje ňou proti svojmu zadržiavaniu, ktoré označuje za absurdné a politicky motivované.


Pilotka tvrdí, že je nevinná a že ju povstalci ilegálne odviezli z Ukrajiny, pričom jej zaviazali oči a odovzdali ju ruským tajným agentom.


Moskovský súd jej tento týždeň predĺžil väzbu o tri mesiace, do 13. mája.
Vera Savčenková opísala, ako jej staršia sestra Nadija, ktorá odslúžila šesť mesiacov v Iraku v rokoch 2003-2004, rýchlo chradne.

"Vždy bola dvakrát taká veľká ako ja, ale teraz je chudšia než ja," vyhlásila Vera Savčenková pred smutne známou väznicou Matrosskaja tišina pri Moskve, kde tento mesiac videla svoju sestru na hodinu trvajúcej návšteve.
Pilotka pije dva litre teplej vody denne a intravenózne jej podávajú glukózu, ako uviedol jej právnik a rodina. Potrebuje veľa oddychovať, ale vo svojej cele, kde má vlastnú sprchu, číta knihy.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá