Menový fond schválil Ukrajine dodatočnú mnohomiliardovú finančnú pomoc

Aktualizované:
Menový fond schválil Ukrajine dodatočnú mnohomiliardovú finančnú pomoc
Zdroj foto: SITA/AP
Medzinárodný menový fond predbežne schválil Ukrajine dodatočnú finančnú pomoc vo výške 17,5 miliardy USD (15,47 miliardy eur), ktorá bude súčasťou 40-miliardového balíka pomoci od ďalších zahraničných veriteľov.

Oznámila to dnes generálna riaditeľka fondu Christine Lagardeová. Informovala o tom agentúra Reuters. Lagardeová vyhlásila, že tím MMF, ktorý je momentálne v Kyjeve, dosiahol dohodu s ukrajinskou vládou o štvorročnej úverovej linke.

Tú však musí ešte schváliť predstavenstvo fondu. Šéfka MMF dodala, že Ukrajina dostane ďalšiu pomoc aj z iných zdrojov, dohromady by jej mali poskytnúť približne 40 miliárd USD.

Musia zaviesť reformy

Bývalej sovietskej republike hrozí bankrot. Vlani vláda v Kyjeve dohodla s MMF dohodu na dvojročnom záchrannom úvere v hodnote 17 miliárd USD. Ekonomická situácia v krajine sa však v dôsledku bojov na východe štátu zhoršila a Ukrajina potrebuje ďalšie peniaze. Podmienkou novej pomoci od fondu a ďalších medzinárodných veriteľov je však zavedenie sľúbených reforiem.

Lagardeová v tejto súvislosti uviedla, že ukrajinská vláda prejavila "také odhodlanie pre reformy, s akým sa fond doteraz nestretol".

Ukrajina súhlasila s kľúčovými reformami vrátane zvýšenia cien energií, reštrukturalizáciou bánk, reformami štátnych podnikov aj s protikorupčným programom, dodala šéfka
MMF.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Viac nám povedal Matúš Pošvanc

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá