Prijímačky na SŠ budú v budúcom roku formou celoštátneho testu

Priemer známok z vysvedčenia z posledných dvoch ročníkov základnej školy nebude kritériom pre prijatie na strednú školu (SŠ). Prijímačky budú v tomto školskom roku po starom. V budúcom školskom roku príde k zmene a prijímacie skúšky by sa mali realizovať cez celoštátny test.

"Prijímačky budú prebiehať tak, ako prebiehali doteraz. To znamená, školy si pripravujú kritériá, školy si vyberajú žiakov podľa svojich kritérií. To je stav, aký bude teraz na jar," uviedol dnes minister školstva Juraj Draxler. Do budúcna však ministerstvo školstva chce prijímacie skúšky realizovať na základe celoplošného testovania z vyučovacích jazykov a matematiky. Takýto test bude vychádzať z deviatackeho monitora. Celoštátne testy budú žiaci písať na tej strednej škole, na ktorú sa budú hlásiť. Testy pripraví Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM).

Ministerstvo si od takejto novinky sľubuje, že sa zvýši objektívnosť pri výbere žiakov na stredné školy a kvalita žiakov na gymnáziách a SOŠ. "Prvoradým cieľom je, aby pre prijímačky vzniklo naozaj takéto objektívne sito, aby boli jasné pravidlá a aby boli tie pravidlá pomerne prísne pre to, kto sa môže dostať na zvlášť výberovejšie typy stredných škôl," dodal Draxler. Podľa jeho slov je ešte otázka diskusií, akú váhu bude mať priemer známok či úspešnosť na olympiádach a súťažiach.

NÚCEM v tomto školskom roku ponúkne vybraným školám testy z predmetov, z ktorých sa konajú prijímacie skúšky. V súčasnosti si školy zostavujú testy na prijímačky samy. "Tieto testy si teraz vytvárajú školy samotné, takže my im dáme k dispozícii testy tak, aby sa vedeli pripraviť na budúcoročné testovania," dodala riaditeľka NÚCEM Romana Kanovská. Vybrané školy budú mať taktiež možnosť využiť banku úloh a testov, ktoré NÚCEM vytvára v rámci projektu E-testovanie.

Ministerstvo chce zároveň posunúť termín celoštátnych testov na neskorší termín, aby boli žiaci motivovaní, čo najdlhšie sa pripravovať na vyučovanie.

Stredné školy mali tento školský rok pri prijímačkách prihliadať na priemer známok. Ak chceli žiaci nastúpiť do prvého ročníka gymnázií a bilingválnych škôl, museli mať priemer do 2,0 z povinných vyučovacích predmetov. Na odborné školy bol priemer známok do 2,75. Ústavný súd SR však rozhodol, že je to v rozpore s ústavou. Ministerstvo školstva chce teraz pripraviť novelu školského zákona, ktoré takýto stav napraví.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá