Obama o Ukrajine: Ak zlyhá diplomacia, všetky možnosti sú otvorené

10.2.2015 10:23

Tohtotýždňové rokovania môžu byť pre ďalší osud ukrajinského konfliktu kľúčové. Na stole je ďalší mierový plán Západu. Poskytnutie zbrojného arzenálu Ukrajine, ktorá používa zastaralú sovietsku technológiu, je pre Poľsko aj pre Biely dom údajne poslednou možnosťou. Použije sa, ak rokovania zlyhajú.

Obama o Ukrajine: Ak zlyhá diplomacia, všetky možnosti sú otvorené
Foto: SITA/AP

Poľsko: Vyzbrojeniu sa chceme vyhnúť

Poskytnutie zbraní Ukrajine je poslednou možnosťou, ktorej sa však treba vyhnúť, pretože by to mohlo eskalovať konflikt na juhovýchode krajiny, uviedol poľský minister obrany Tomasz Siemoniak.     

"Dodávky zbraní Ukrajine sú poslednou potenciálnou možnosťou a stojí za to sa jej vyhnúť," konštatoval minister v rozhovore pre poľský rozhlas. Citovala ho agentúra Reuters. Siemoniak podľa denníka Gazeta Wyborcza uviedol, že Poľsko nemá v pláne poslať Ukrajine ťažkú vojenskú techniku.

Dostane Ukrajina obranné zbrane?

Americký prezident necháva otvorenú možnosť, že ak tohtotýždňové nové kolo diplomatických rokovaní o riešení konfliktu na Ukrajine zlyhá, USA by mohli Kyjevu poslať dodávky obranných zbraní. Povedal to v pondelok v Bielom dome po stretnutí s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.     

Účelom takejto vojenskej pomoci je posilniť obranyschopnosť ukrajinskej armády voči útokom proruských separatistov. Obama však zdôraznil, že si uvedomuje negatíva a ešte sa v tejto veci nerozhodol.      

Merkelová a ďalší európski lídri sú zásadne proti vyzbrojovaniu Ukrajiny. Obama je však pod veľkým vnútropolitickým tlakom zo strany Kongresu a ministerstiev obrany a zahraničných vecí. V týchto inštitúciách je rozšírený názor, že ruský prezident Vladimir Putin bude reagovať len na tvrdý postoj a cúvne iba vtedy, ak Ukrajina nebude viac ľahkou korisťou, napísal na svojej stránke nemecký týždenník Der Spiegel.     

Na tlačovej konferencii v Bielom dome Merkelová v tejto súvislosti povedala, že bez ohľadu na to, ako sa Obama rozhodne, "spojenectvo medzi Spojenými štátmi a Európou bude pokračovať a bude naďalej pevné".

Pozrite si aj: Kancelárka vyhlásila, že ukrajinský konflikt nemá riešenie

Kľúčová je najmä nárazníková zóna

Demilitarizovaná zóna medzi Ukrajinou a Ruskom má zásadný význam pre prímerie, zároveň je to problematický bod v novej diplomatickej ofenzíve na urovnanie konfliktu na východe Ukrajiny. Uviedol to francúzsky diplomatický zdroj, ktorý si neželal byť menovaný.      

Ďalšími veľkými problémami sú podľa francúzskeho diplomata kontrola ukrajinsko-ruských hraníc a budúce postavenie regiónov východnej Ukrajiny, ktoré teraz kontrolujú proruskí povstalci.      

Napriek "nedostatkom" nového francúzsko-nemeckého mierového plánu a skeptickému postoju ruského prezidenta Vladimira Putina vyjadril francúzsky diplomat presvedčenie, že v stredu sa v Minsku uskutočnia štvorstranné mierové rozhovory o Ukrajine.      

Diplomat konštatoval, že Rusko nechce, aby jeho hranice kontrolovali cudzinci. Demilitarizovaná nárazníková zóna je"podmienkou" pre prímerie, ale "keď poviete suverénnej krajine, aby demilitarizovala časť svojho územia, nepáči sa jej to", dodal.      

Mierové protokoly podpísané vlani v septembri v Minsku predpokladajú stiahnutie ťažkých zbraní 15 kilometrov za demarkačnú líniu. Frontová línia sa však odvtedy zmenila a povstalci ovládli ďalšie územia. Podľa francúzskeho diplomata sa teraz diskutuje o tom, čo s územiami, ktoré povstalci obsadili od septembra.      

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v nedeľu naznačil, že je otvorený diskusii o nárazníkovom pásme, ale vytýčenom na základe stavu zo septembra 2014.

Pozrite si aj: Na východe Ukrajiny sa kruto bojuje

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok