V čilských Andách našli polstoročie stratené lietadlo so športovcami

V čilských Andách našli polstoročie stratené lietadlo so športovcami
Zdroj foto: SITA/AP
Čílski horolezci objavili vrak lietadla, ktoré havarovalo v Andách pred 54 rokmi. Pri nešťastí zomrelo 24 ľudí vrátane 8 členov čílskeho futbalového tímu. Horolezci uviedli, že vrak lietadla našli vo výške približne 3200 metrov.

Miesto držia v utajení

Člen expedície Leonardo Albornoz povedal pre čílsku televíznu stanicu Channel 7, že horolezci miesto nálezu držia v utajení, pretože chcú zabrániť lúpeniu.

Zmiznutie lietadla Douglas DC-3 s čílskymi vrcholovými futbalistami tímu Green Cross 3. apríla 1961 bola jedna z nevyriešených záhad juhoamerickej krajiny a v čase havárie ohromilo športový svet. Futbalisti sa po zápase v Copa de Chile vracali do hlavného mesta Santiago.

Leteli v dvoch lietadlách. Jedno pristálo v Santiagu a druhé zmizlo. Záchranári pátrali dlhé týždne po troskách lietadla, no bez úspechu. Jeho vrak sa nachádzal na inom mieste, ako sa predpokladalo.

Nájde sa niekedy let MH370?

Posledným prípadom zmiznutého lietadla je Boeingu 777 spoločnosti Malaysia Airlines, ktorý zmizol 8. marca 2014 za dodnes neobjasnených okolností počas letu z Kuala Lumpuru do Pekingu.

Doteraz sa z lietadla nepodarilo nájsť ani jedinú trosku. Na palube lietadla bolo 239 osôb.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá