Aliancia a LGBTI aktivisti interpretujú výsledky referenda rozdielne
Téma víkendového referenda sa ani zďaleka nekončí. Aliancia za rodinu je presvedčená že politici by na výsledky mali okamžite reagovať. To isté si však myslia aj odporcovia referenda a organizácie zastrešujúce homosexuálov. Tie chcú aby sa opäť otvorila otázka registrovaných partnerstiev.
Účel vzniku Aliancie sa vraj naplnil
Referendom sa podľa Slovenskej spoločnosť pre rodinu, Fóra života a Fóra kresťanských inštitúcií podarilo naplniť účel, pre ktorý Aliancia za rodinu vznikla. Ako informovala Slovenská spoločnosť pre rodinu, predreferendová diskusia ukázala, že téma rodiny sa dotýka všetkých ľudí na Slovensku. Referendum zintenzívnilo celospoločenský dialóg a problematika súčasnej rody sa stala stredobodom verejného života.
V oblasti advokácie, prevencie a konkrétnej pomoci budú mimovládne platformy i naďalej navrhovať, predstavovať, presadzovať a podľa možností i uskutočňovať konkrétne riešenia, ktoré môžu priniesť reálne skvalitnenie života rodín.
Mimovládne platformy upozorňujú, že ak sú porušované alebo ignorované základné biologické a stáročiami overené princípy v prístupe štátu k rodine, potom nutne a logicky nastáva rozklad a rozpad spoločnosti.
Ďakujú Aliancii, ľudí mala aktivizovať aj opačne
Zástupcovia LGBTI organizácií označili výsledok referenda za povzbudzujúci a prijali ho s úľavou. Na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave vyjadrili vďaku aj organizátorovi plebiscitu Aliancii za rodinu, pretože sa jej podarilo aktivizovať ľudí vo verejnej diskusii aj v prospech homosexuálov. Verejnosť ich hromadne podporovala napríklad aj cez blogy.
"Slováci ukázali, že homosexuálne páry ich neohrozujú a rešpektujú intímny a osobitý charakter rodiny a partnerských vzťahov," zhodne konštatovali Iniciatíva Inakosť, Queer Leaders Forum či NoMantinels.
Martin Macko z Iniciatívy Inakosť povedal, že Slovensko už dozrelo na diskusiu o právnej úprave vzťahov ľudí rovnakého pohlavia. "Je teraz hlavne na politikoch, aby to riešenie čo najskôr našli. Pokúsime sa im byť nápomocní a nájsť riešenie," poukázal. Jedinou možnosťou po novele ústavy z minulého roku je podľa neho uznať registrované partnerstvá.
Jana Jablonická Zezulová z Inakosti doplnila, že by chceli iniciovať stretnutie na Výbore pre práva LGBTI osôb pri Rade vlády pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť. Pevne verí, že sa tam bude diskutovať o pripravovaných návrhoch na registrované partnerstvá. „Radi by sme tiež pomohli homosexuálnym rodinám, kde jeden príslušník nemá právny vzťah k dieťaťu,“ vysvetlila.
Andrej Kuruc z NoMantinels priblížil, že LGBTI organizácie do budúcnosti pripravujú výskum, ktorým chcú naštartovať diskusiu o živote homosexuálnych párov. Výskum bude podľa neho kvalitatívny, rozhovormi s týmito pármi chcú zistiť všetky problémy v ich živote z právneho hľadiska.
Koľko ľudí na Slovensku by chcelo uzatvoriť registrované partnerstvá, LGBTI organizácie nevedia odhadnúť. Podľa nich nie je cieľom potvrdiť, že je o to 100-percentný záujem, ale ponúknuť možnosť voľby.
Účasť bola slabá, referendum je neplatné
K hlasovacím urnám prišlo len 21,41 percenta oprávnených voličov, všeľudové hlasovanie je tak neplatné, informovala dnes Ústredná komisia pre referendum.
Aby bol plebiscit platný, musela by prísť hlasovať nadpolovičná väčšina všetkých oprávnených voličov. V sobotu sa na ňom zúčastnilo 944.674 občanov, ktorí odovzdali 944.209 hlasovacích lístkov, z toho bolo 6074 neplatných. Celkovo je v zozname oprávnených voličov zapísaných 4.411.529 ľudí.