Schmiedlová neuspela, Slovenky prehrali v Holandsku

8.2.2015 14:53

Slovenské tenisové reprezentantky si ani v roku 2016 nezahrajú v elitnej osmičke Pohára federácie družstiev žien. Navyše, v aprílovom play-off budú bojovať o vyhnutie sa "III. lige" v hierarchii týchto MS pod hlavičkou ITF. Tím SR neuspel vo víkendovom stretnutí 1. kola II. svetovej skupiny na antuke v hale Omnisport v Apeldoorne proti domácim Holanďankám. Po dvojhrách prehráva nezvratne 1:3.

TASR/Martin Baumann

V nedeľňajšom súboji singlových dvojok tímov Karolína Schmiedlová prehrala s Arantxou Rusovou tesne 3:6, 6:2, 4:6. V treťom sete pritom viedla nádejne 4:3 a 30:0 pri svojom servise. Prišla však o podanie a napokon sa jej presne to isté stalo v desiatom geme. Pri mečbale Rusovej pokazila forhend. Stále platí, že držiteľky Fed Cupu 2002 Slovenky ešte nikdy v tejto súťaži nepredviedli obrat z 1:2.

Dvadsaťročná Košičanka Karolína Schmiedlová inkasovala brejk hneď na 0:1 a potom ešte jeden v deviatej hre, keď pri setbalovej hrozbe urobila dvojchybu. Sama nezužitkovala jednu možnosť na príjme za stavu 2:3. V druhom sete zverenkyňa Milana Martinca po dosiahnutí brejku na 1:0 okamžite prišla o servis, ale potom odskočila na 3:1. Navyše, Schmiedlová pridala "poistku" na returne na 5:2. V ôsmej hre sa aj cez dva brejkbaly dopodávala k vyrovnaniu. V treťom sete nezužitkovala Slovenka štyri brejkbaly v piatej hre, z nich dva za sebou, keď Rusová prejavila dostatok odvahy aj herného majstrovstva, ale Holanďanka neodolala v tzv. Tildenovom siedmom geme. V ôsmom však zvládla rebrejk z 0:30 a naštartovalo ju to.

Predtým na začiatok nedeľňajšieho programu Magdaléna Rybáriková podľahla Kiki Bertensovej za 91 minút 1:6, 6:2, 1:6, čím domáce zavŕšili priebežný obrat z 0:1 na 2:1. Po sobote bol stav 1:1. Bodovali dvojky tímov proti jednotkám. Najprv Karolína Schmiedlová zdolala Bertensovú za 105 minút 6:2, 7:5. Následne Rybáriková prehrala s Rusovou za 78 minút 3:6, 4:6.

Na štvorhru by mali nastúpiť Richel Hogenkampová a Michaella Krajiceková proti Rybárikovej s Karolínou Schmiedlovou. Kapitáni Paul Haarhuis a Matej Lipták však môžu urobiť zmeny.

Holanďanky si v apríli zahrajú play-off o I. svetovú skupinu 2016. Slovenky budú v rovnakom termíne bojovať o zotrvanie v II. svetovej skupine.

Stretnutie 1. kola II. svetovej skupiny Pohára federácie 2015 tenisových reprezentačných družstiev žien:

HOLANDSKO - SLOVENSKO 3:1 po dvojhrách - Holanďanky už majú istotu víťazstva