Vysoká nezamestnanosť je jedným z faktorov podpory extrémistických strán

7.2.2015 11:14

Politické riziko, že sa v Európe dostanú k moci extrémistické strany, sa zvyšuje. Nasvedčuje tomu výsledok volieb v Grécku, kde zvíťazila strana Syriza. Za pozornosť budú stáť aj pripravované voľby v Španielsku a Portugalsku. Vo svojej aktuálnej analýze na to upozorňuje spoločnosť Coface.

Vysoká nezamestnanosť je jedným z faktorov podpory extrémistických strán
Foto: SITA/AP

"Nárast alternatívnych hnutí je spojený s poklesom podpory tradičných strán od roku 2008. V dôsledku nedávnych teroristických útokov vo Francúzsku sa dá tiež očakávať, že extrémne pravicové strany budú získavať v Európe popularitu," konštatuje nadnárodná spoločnosť Coface.

Extrémistické strany získavajú čoraz väčšiu podporu najmä na periférii eurozóny. Podľa Coface za tým možno hľadať niekoľko príčin. Napríklad vysokú nezamestnanosť. "V treťom kvartáli 2014 dosiahla 11,7 % v eurozóne, čo je o 4,1 percentuálneho bodu viac ako v roku 2008. Nezamestnanosť mladých je ešte hrozivejšia. Za dané obdobie sa zvýšila o 7,7 p. b. na 23,3 %," uviedla.

Domácnostiam chýba tiež viditeľnejšie zlepšenie ich situácie a nevidia ho ani v nasledujúcich rokoch. "Nezamestnanosť by pritom do roku 2019 mala zostať na úrovni okolo 18,5 % v Španielsku, 12,7 % v Grécku či 11,3 % v Portugalsku. Pritom podiel ľudí, ktorým hrozí chudoba, už dosahuje v priemere 23 %, u mladých dokonca 29,7 %," dopĺňa spoločnosť.

Ďalší významný faktor, ktorý podľa Coface prispieva k rastu populistických a extrémistických strán, sú úsporné opatrenia nariadené zo strany medzinárodných veriteľov. "Od roku 2008 tak napríklad daň z príjmu stúpla o 9 % v Grécku, Španielsku a na Cypre a o 7 % v Portugalsku," spresnila Coface.

Priestor populistickým a extrémistickým stranám dali a narušeniu dôvery v tradičné strany dopomohli aj rôzne politické škandály v jednotlivých krajinách. V Španielsku to je napríklad aféra zaťa kráľovského páru Inaki Undangarina obvineného zo sprenevery verejných financií. Coface tiež upozornila na to, že portugalský premiér José Socrates je obvinený z korupcie, prania špinavých peňazí a daňových únikov. Francúzska vláda zase musela v posledných mesiacoch čeliť problému s neplatením daní.

Okrem toho Európa a krajiny na periférii eurozóny naďalej čelia viacerým rizikám. "V prvom rade je to riziko nesplácania úverov zo strany suverénnych štátov. Súčasná fiškálna pozícia Portugalska, Talianska a Španielska je nateraz uspokojivá, ale výnosy na ich desaťročných dlhopisoch môžu rýchlo vzrásť," skonštatovala Coface v analýze.

Tento efekt môže byť podľa spoločnosti dokonca oveľa rýchlejší, ako bol v roku 2010 v Portugalsku, Španielsku a Taliansku. Dosah však bude pravdepodobne menší. "Existujú tu záchranné mechanizmy, ktoré by mali prípadné stúpanie sadzieb v eurozóne obmedziť. No politické riziko zostáva hlavným rizikom pre jednotlivé štáty a môže vyústiť do zmätku na finančných trhoch," dodáva spoločnosť.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok