Mazeová má po olympijskom aj svetový titul v zjazde

Mazeová má po olympijskom aj svetový titul v zjazde
Zdroj foto: SITA/AP
Slovinka Tina Mazeová (31) sa v piatok stala majsterkou sveta v kráľovskej disciplíne alpského lyžovania - zjazde. Striebro si na šampionáte v americkom Beaver Creeku vybojovala len s odstupom 2 stotín sekundy Rakúšanka Anna Fenningerová, bronz zavesia na krk Švajčiarke Lare Gutovej (+0,34).

Víťazné ambície nenaplnila Američanka Lindsey Vonnová, ktorá za víťazkou zaostala o 1,05 a stačilo to iba na 5. miesto. So 64 víťazstvami najúspešnejšia zjazdárka histórie Svetového pohára na domácom snehu z dvoch svojich hlavných disciplín vyťažila len bronz zo super G.

"Toto je vlastne obrátený výsledok zo super G. Očakávala som, že Anna bude opäť veľmi rýchla. Na konci to bolo znovu tesné. V živote sa všetko vráti... a úlohu v tom zohráva aj šťastie. Príliš rozmýšľať o čase sa počas jazdy nevypláca. Anna a Lara zajazdili veľmi dobre, bolo to napínavé a zaujímavé. A presne také to má byť," uviedla Mazeová v jednom z prvých rozhovorov pre ORF.

Mazeová dobyla necelý rok po olympijskom triumfe v Soči aj titul majsterky sveta v zjazde. V najrýchlejšej a najnáročnejšej disciplíne zjazdového lyžovania sa tento husársky kúsok podaril naposledy predtým Švajčiarke Michaele Figiniovej v rokoch 1984 (ZOH v Sarajeve) a 1985 (MS v Santa Caterine).

Líderka Svetového pohára Mazeová sa v piatok najlepšie vyrovnala s nástrahami zjazdovky Raptor v americkom Beaver Creeku a do jagavej zbierky úspechov pridala tretiu zlatú a dovedna ôsmu medailu z majstrovstiev sveta. Najväčšia univerzálka spomedzi ženského zjazdárskeho pelotónu bola predtým v utorok v super G strieborná a potvrdzuje prognózy, že na MS 2015 môže získať medailu v každej z piatich individuálnych disciplín zjazdového lyžovania.

V obrovskej forme jazdiaca Fenningerová si po triumfe v super G robila v Beaver Creeku oprávnené ambície na zlaté double. Na slnkom zaliatej a 2530 m dlhej zjazdovke Raptor predviedla aj v piatok uvoľnenú a rýchlu jazdu v ideálnej kĺzavej línii, ale nestačilo to. Tak ako ona tesne o tri stotinky zdolala Mazeovú v super G, teraz jej to slovinská matadorka odplatila s dvojstotinkovým víťazstvom. Jedna z prvých reakcií víťazky po prejazde cieľom bolo ukázanie prstami do kamier, o aký maličký kúsok zvíťazila. Mazeovej zlato je vôbec prvou medailou pre Slovinsko v zjazde v histórii svetových šampionátov.

Po odjazdení troch z celkového počtu 11 disciplín na MS 2015 vedie medailovú bilanciu Rakúsko s 2 zlatými a 1 striebornou medailou. Cenný kov získalo už 6 krajín. 

Majstrovstvá sveta v alpskom lyžovaní - Beaver Creek (USA) - piatok - výsledky:

Zjazd žien: 1. Tina Mazeová (Slovin.) 1:45,89 min, 2. Anna Fenningerová (Rak.) +0,02, 2. Lara Gutová (Švaj.) +0,34, 4. Nicole Schmidhoferová (Rak.) +1,03, 5. Lindsey Vonnová (USA) +1,05, 6. Elisabeth Görglová (Rak.) +1,06, 7. Nadja Jnglin Kamerová (Švaj.) +1,08, 8. Daniela Merighettiová (Tal.) +1,25, 9. Fabienne Suterová (Švaj.) +1,29, 10. Viktoria Rebensburgová (Nem.) +1,35 

Hlasy (zdroje: laola.at, ORF, SRF):
Tina Mazeová (Slovin. / zlato): "Toto je vlastne obrátený výsledok zo super G. Očakávala som, že Anna bude opäť veľmi rýchla. Na konci to bolo znovu tesné. V živote sa všetko vráti... a úlohu v tom zohráva aj šťastie. Príliš rozmýšľať o čase sa počas jazdy nevypláca. Anna a Lara zajazdili veľmi dobre, bolo to napínavé a zaujímavé. A presne také to má byť. Teraz si dám deň voľna a potom sa rozhodnem, čo na týchto majstrovstvách ešte vyskúšam.“ 

Anna Fenningerová (Rak. / striebro): "Som veľmi spokojná. Dnes to bolo ešte o čosi emocionálnejšie ako v utorok pri super G. Mala som zo svojej jazdy extrémne dobrý pocit. Tie dve stotinky, to v živote vždy dostanete naspäť, dnes ste to mohli vidieť. Baví ma, keď môžem jazdiť na takejto úrovni. V tomto zjazde som sa cítila ´cool´." 

Lara Gutová (Švaj. / bronz): "V hornej časti trate som urobila hlúpu chybu, čo ma znervóznilo. Medailu však beriem, nechcela som vyjsť naprázdno ako v super G." 

Lindsey Vonnová (USA / 5. miesto): "Dnes to nebol môj deň... Kto si myslí, že tieto majstrovstvá sa už pre mňa skončili, mýli sa. Rozhodla som sa, že po dva a pol roku potrénujem slalom a pokúsim sa o zázrak v superkombinácii." 

Medailová bilancia MS 2015 (po 3 z 11 disciplín):
Rakúsko 2 1 0 
Slovinsko 1 1 0 
Kanada 0 1 0 
Švajčiarsko 0 0 1 
Francúzsko 0 0 1 
USA 0 0 1

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá