Slovensko požiadalo o vytvorenie styčného tímu NATO na svojom území

Slovensko požiadalo o vytvorenie styčného tímu NATO na svojom území
Zdroj foto: SITA
Slovensko je ôsmym členským štátom Severoatlantickej aliancie, ktorý požiadal o vytvorenie styčného tímu NFIU (NATO Force Integration Units) na svojom území, informovala hovorkyňa Ministerstva obrany Martina Balleková.

V tíme bude dvadsať Slovákov

„Ide iba o tím plánovačov. Ich prítomnosť vo všeobecnosti uľahčí potenciálne prijatie posíl zo strany NATO pre danú členskú krajinu. Počas mieru by podporovala plánovacie aktivity,“ vysvetlil minister obrany Martin Glváč.

Styčný tím na Slovensku by malo tvoriť približne 40 ľudí, pričom polovica z nich bude slovenská a polovica z iných členských krajín NATO, uviedla Balleková.

Úlohou styčných tímov v členských krajinách NATO bude zároveň koordinovať mnohonárodné cvičenia a preverovať prepojenie domácich a mnohonárodných síl NATO. Podľa rezortu obrany ide o opatrenie na ochranu našich záujmov a celistvosti územia Slovenskej republiky.

Schopné zasiahnuť do 48 hodín

Slovenská republika má ako členský štát NATO v prípade potreby garantovanú pomoc jednotkami rýchleho nasadenia.

Tie sa na základe štvrtkového rozhodnutia ministrov obrany rozšíria na veľkosť divízie a v niektorých prípadoch budú schopné zasiahnuť do 48 hodín. Do síl rýchleho nasadenia prispieva aj Slovensko.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá