Pre Ukrajinu sa stretli Merkelová, Hollande a Putin

Pre Ukrajinu sa stretli Merkelová, Hollande a Putin
Zdroj foto: SITA/AP
Nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Francois Hollande ukončili dnes v Moskve vyše päť hodín trvajúce rokovanie s najvyšším ruským predstaviteľom Vladimirom Putinom o situácii na Ukrajine. Výsledky rozhovorov za zatvorenými dverami zatiaľ nezverejnili, píše agentúra Reuters.

Podľa kremeľského hovorcu Dmitrija Peskova sa lídri dohodli na pokračovaní "konštruktívnych rozhovorov", ktoré by mali viesť k podpísaniu spoločného dokumentu o realizácii dohody o prímerí, vyjednanej vlani v septembri v bieloruskom Minsku. Predpokladá sa, že lídri budú pokračovať v rozhovoroch telefonicky v nedeľu.

"Na základe návrhu nemeckej kancelárky a francúzskeho prezidenta sa teraz bude pracovať na možnom spoločnom dokumente o realizácii minských dohovorov," uviedol vo vyhlásení hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert. Merkelová a Hollande vo štvrtok absolvovali rovnako dlhé rokovanie aj s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom.

Napriek minským dohovorom medzi Kyjevom a separatistami z východnej časti Ukrajiny sa konflikt začiatkom roka opäť zosilnil. Kontaktná skupina koncom januára usporiadala v Minsku ďalšie kolo mierových rokovaní, tie však nepriniesli žiadne výsledky. Podľa OSN si konflikt od apríla 2014 vyžiadal už vyše 5000 mŕtvych.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá