Poslanecký klub SaS sa neobnoví

Poslanecký klub SaS sa neobnoví
Zdroj foto: SITA
Poslanecký klub SaS sa obnovovať nebude. Jeho opätovné vytvorenie dnes v pléne nezískalo dostatok hlasov. Predstavitelia strany Smer-SD, ktorí majú v pléne väčšinu, sa pri hlasovaní buď zdržali, alebo boli proti. Z opozície sa zdržali aj Alojz Hlina (nezaradený) a Jozef Mikloško (KDH).

Nebezpečný precedens?

Predsedníčka poslaneckého klubu Smeru-SD Jana Laššáková už skôr povedala, že kluby sa vytvárajú na základe výsledkov volieb a SaS si svoj klub nedokázala v tomto volebnom období udržať, keďže jej odišli členovia.

Ak by parlament odobril vznik klubu SaS za pomoci Eugena Jurzycu (bývalý člen SDKÚ-DS, ktorý chce ísť do SaS, pozn. TASR), podľa Laššákovej by vznikol nebezpečný precedens do budúcnosti.

Preto sa prikláňa k tomu, aby v parlamente zostali zachované výsledky volieb a nemenili sa tým, že poslanci menia stranícke tričká počas volebného obdobia.

Poliačik: Smer kritizuje to, čo v minulosti podporil

Martin Poliačik (SaS) však členom vládnej strany pripomenul, že Smer-SD v roku 2003 podporil vznik klubu nezávislých poslancov, ktorý založili odídenci z ĽS-HZDS a že strana Smer-SD vznikla odštiepením od SDĽ, pričom dnes takýto postup kritizuje.

"SaS sa pritom od nikoho neodštiepila. Poslanecký klub je o tom, že prispieva k plnohodnotnému fungovaniu parlamentu. SaS sa uchádza o dlhodobý mandát od voličov a túto svoju funkciu chce plniť v čo najširšej miere," apeloval.

Minimum 8 poslancov

Liberáli stratili klub po odchode piatich poslancov, keďže ich počet klesol na šesť. Vďaka Jurajovi Drobovi (bývalý člen SaS a NOVA, chce sa vrátiť k SaS, pozn. TASR) a Eugenovi Jurzycovi by dosiahli potrebný minimálny počet osem poslancov potrebných na vytvorenie klubu.

Podľa rokovacieho poriadku sa môžu poslanci združovať v poslaneckých kluboch, a to podľa príslušnosti k politickým stranám, politickým hnutiam alebo k volebným koalíciám, za ktoré boli zvolení do Národnej rady SR. Ak dôjde počas volebného obdobia k rozdeleniu volebných koalícií alebo k zlúčeniu politických strán či hnutí, rozdelia sa alebo sa zlúčia aj ich poslanecké kluby, ak spĺňajú podmienky podľa rokovacieho poriadku.

Tento zákon tiež hovorí, že ak sa chcú poslanci združiť do poslaneckého klubu iným spôsobom ako prvé dva, musí utvorenie poslaneckého klubu schváliť NR SR. Výhody poslaneckého klubu sú napríklad v tom, že strana dostáva od štátu príspevky na jeho činnosť, má vyčlenené kancelárske priestory na pôde NR SR a predseda klubu sa zúčastňuje na poslaneckých grémiách a jeho členovia môžu sedieť v osobitných kontrolných výboroch parlamentu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá