Turistov na Slovensku výrazne ubudlo, vývoj v Európe je opačný

Turistov na Slovensku výrazne ubudlo, vývoj v Európe je opačný
Zdroj foto: TA3
Slovenský cestovný ruch zaznamenal v minulom roku na rozdiel od ostatných štátov v Európe prepad. Hovoria o tom výsledky za prvé tri štvrťroky roka 2014, ktoré prezentovali predstavitelia Zväzu cestovného ruchu.

Kým Európa rastie, my padáme

"Sme jediná krajina v rámci Európy, kde vývoj počtu návštevníkov nemá pozitívne číslo. Napriek tomu, že ostatné krajiny dokázali v minulom roku rásť. Ten prepad je dosť výrazný. Za trištvrte roka 2014 máme o takmer 580.000 prenocovaní menej, ako sme mali v porovnateľnom období v roku 2013," konštatoval prezident ZCR Marek Harbuľák.

"Pri priemernej veľkosti ubytovacieho zariadenia okolo 50 lôžok a pri priemernej vyťaženosti na úrovni 26 % je to, ako keby 122 ubytovacích zariadení na Slovensku prišlo o svojich klientov," prirovnal. Rovná sa to približne polovici všetkých ubytovacích zariadení v Trenčianskom alebo v Trnavskom kraji a takmer je to identické číslo s počtom zariadení v Bratislave. "Pri tomto výsledku by sa 122 zariadení na Slovensku mohlo pokojne zavrieť a zamestnanci by prišli o svoju prácu," konštatoval Harbuľák.

Príčinou podmienky na podnikanie?

ZCR za hlavnú príčinu nepriaznivého stavu označil podmienky nastavené na podnikanie v cestovnom ruchu, keď pribúdajú povinnosti a rastú náklady. "Táto situácia už nie je únosná pre mnohých podnikateľov v cestovnom ruchu," konštatoval a pripomenul, že viac ako 90 % v tomto odvetví tvoria mikropodniky a malé podniky.

ZCR kritizoval vysoké daňové a odvodové zaťaženie. "Sme jednou z troch krajín v Európe, ktoré nemajú zníženú sadzbu dane z pridanej hodnoty. Všetci okolo nás si ju znižujú, aby si zabezpečili konkurencieschopnosť, ale my sa tvárime, že to nepotrebujeme," povedal Harbuľák.

Kritizoval aj sprísnené kritériá pre zamestnávanie ľudí na dohodu a tiež doteraz nejasné podmienky pre zamestnávanie rodinných príslušníkov.

Akčný plán, ktorý pripravuje Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja, by mal podľa prezidenta ZCR napomôcť cestovnému ruchu. "S ministerstvom sme sa pri rokovaniach zhodli na väčšine vecí, ale už včera bolo neskoro. Pevne verím, že v tomto roku sa tak, ako bol plán prezentovaný, začne napĺňať," konštatoval.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá