Šedá ekonomika v ČR predstavuje 15,4 % výkonu celého hospodárstva

Šedá ekonomika v ČR predstavuje 15,4 % výkonu celého hospodárstva
Zdroj foto: SITA
Česko nemá pod kontrolou skrytú ekonomickú aktivitu, ktorá zahŕňa napríklad aj prácu na čierno, v objeme 600 miliárd korún (21,58 miliardy eur). Táto suma pritom predstavuje 15,4 % výkonu celého hospodárstva. V Európskej únii je však priemer ešte vyšší. Vyplýva to zo štúdie spoločnosti A.T. Kearney a VISA, ktorý na svojom portáli iDNES.cz zverejnil český denník Mladá fronta Dnes.

Štúdia, na ktorej sa podieľala kartová spoločnosť VISA, ukázala na vzťah šedej ekonomiky a elektronických platieb. Pri náraste elektronických platieb o 10 % na obyvateľa by sa vraj za štyri roky mohol podiel štátom nekontrolovanej ekonomiky znížiť o 4 až 6 %. Konkrétne v Českej republike by častejšie využívanie elektronických transakcií mohlo "ušetriť" 40 miliárd Kč.

V Česku sa podiel šedej ekonomiky od roku 2009 znížil takmer o 2 %. ČR je na tom teraz po Slovensku najlepšie z krajín východnej Európy.

Priemerný objem šedej ekonomiky v krajinách Európskej únie je 18,5 %, pričom vo východnej Európe je ešte vyšší: 24,4 %.

Tieňová ekonomika zahŕňa predovšetkým prácu na čierno (až z dvoch tretín), pri ktorej unikajú štátu daňové príjmy. Ďalšiu časť tvoria úniky pri hotovostných platbách, napríklad v malých obchodoch, baroch, taxíkoch, keď dôjde k nahláseniu len časti príjmu.

"Šedá ekonomika je masovým fenoménom, ktorý spočíva v práci na čierno a nenahláseniu príjmov. Ekonomické podmienky a vládne úsilie mali za následok postupný pokles od roku 2011," uviedol v tlačovej správe generálny riaditeľ Visa Europe pre Českú a Slovenskú republiku Marcel Gajdoš.

Medzi sektory českej ekonomiky s najvyšším podielom tieňových aktivít patrí výroba, veľkoobchod a maloobchod, stavebníctvo a doprava, skladovanie a komunikácie. Českú šedú zónu podľa správy poháňa niekoľko vecí. Napríklad vysoké poistné odvody zamestnávateľov, verejné služby, ktoré nezodpovedajú výške zdanenia, alebo zvyk platiť v hotovosti a bez faktúry (napríklad stavebným robotníkom).

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá