Nehoda linkového autobusu na diaľnici D1 si vyžiadala dve obete

Aktualizované:
Na konci diaľnice D1 pri Spišskom Štvrtku sa krátko po 4-tej hodine ráno stala nehoda, pri ktorej zahynuli dvaja ľudia. Pôvodné informácie hovorili o troch mŕtvych. Český linkový autobus, ktorý viezol 42 ľudí, narazil do návestidla. Príčinou nehody by podľa predbežných zistení mohlo byť neprispôsobenie jazdy stavu vozovky.

Český vodič autobusu, ktorý dnes v skorých ranných hodinách havaroval pri zjazde z diaľnice D1 pri Spišskom Štvrtku, nehodu prežil. Pre médiá to potvrdil minister zdravotníctva SR Viliam Čislák s tým, že nehoda si vyžiadala dve obete, nie tri, ako to bolo prezentované v doobedňajších hodinách.

„V autobuse sa nachádzalo celkom 42 pasažierov, Záchranná zdravotná služba na mieste ošetrila 31 ľudí a tých aj rozviezla do troch okolitých nemocníc. Z toho 15 pasažierov šlo do Levoče, toho času je tam hospitalizovaných sedem pacientov, ďalších desať previezla do Spišskej Novej Vsi, ostalo tam sedem pacientov, šesť zranených bolo prevezených do Popradu, tí mali aj najťažšie zranenia,“ priblížil situáciu Čislák. Po operácii je práve vodič autobusu, ktorý utrpel najvážnejšie zranenia, mal operovanú panvu, zlomeniny dolných končatín a mnohé rezné poranenia. Momentálne leží na jednotke intenzívnej starostlivosti a intenzívnej medicíny a je v umelom spánku.

Ďalší piati pacienti hospitalizovaní v popradskej nemocnici majú tiež mnohopočetné zranenia, traja čakajú na operáciu, dvaja budú nasledovať po nich. „Teraz sú v stabilizovanom stave, mimo ohrozenia života, ale to sa môže meniť, takže sú monitorovaní a čakajú ich ďalšie vyšetrenia,“ dodal minister. V popradskej nemocnici sú hospitalizovaní dvaja Slováci, dvaja Česi, jedna Maďarka a jeden Ukrajinec. Medzi zranenými sú aj dve deti, ktoré hospitalizovali napozorovanie, jedno je v Spišskej Novej Vsi a ďalšie v Levoči.

Na mieste nehody dnes ráno zasahovalo celkovo osem vozidiel Rýchlej zdravotnej služby, štyri s lekárom a štyri bez lekára, boli tam aj dve posádky samaritánov, ktorí sa postarali aj o nezranených pasažierov. Na mieste zasahovali i hasiči, ktorí taktiež pomáhali s prevozom zranených. „Najčastejšie mali pasažieri rezné poranenia, poranené hlavy, praskliny, prípadne zlomeniny horných a dolných končatín, odreniny a podobné zranenia, ktoré sú typické pri nehode autobusu,“ konkretizoval Čislák.

Na miesto prišiel aj minister vnútra Robert Kaliňák. Príčinou nehody by na základe predbežných zistení mohlo byť podľa jeho slov neprispôsobenie jazdy stavu vozovky. Pri nehode zomreli dve ženy, jedna českej a jedna ukrajinskej národnosti.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá