Ozbrojené sily dostali 55 nových terénnych vozidiel

Aktualizované:
Ozbrojené sily Slovenskej republiky budú disponovať ďalšou novou dopravnou a špeciálnou technikou. Celkom 55 vozidiel dnes pozemným silám SR slávnostne odovzdal minister obrany Martin Glváč (Smer-SD).

Veliteľ pozemných síl Ondřej Novosad prevzal z rúk ministra symbolické kľúče od 28 britských terénnych vozidiel Land Rover Defender, 12 na Slovensku vyrobených terénnych vozidiel N2G Aktis a 15 českých terénnych vozidiel Tatra 815. Aktuálny balík techniky bude kompletný vo februári, keď dorazí ďalších 42 kusov vozidiel Land Rover.

Glváč pri tejto príležitosti vysvetlil, že ide o ďalší krok v napĺňaní jeho záväzku na modernizáciu armády spred dvoch rokov. Zdôraznil, že nová technika určená na prepravu osôb a materiálu nahradí desaťročia staré vozy UAZ 469, PV3S a Tatra 148. Ambíciou ministra pritom je postupne sa úplne zbaviť zastaranej techniky. Obmena by podľa neho mala pokračovať budúci rok.

„Tieto autá nie sú nakúpené len tak, že sa niekto od stola rozhodol,“
vysvetlil
Glváč s tým, že nejde o samoúčelný nákup. Priblížil, že požiadavky vyplynuli v rámci uskutočnených vojenských cvičení.

Generál Novosad uviedol, že technika výrazne pomôže slovenským pozemným silám pri napĺňaní poslania zabezpečovať obranyschopnosť štátu. „Je určená útvarom, ktoré sú pripravované do síl vysokej pripravenosti, a jednotkám, ktoré majú ako prvé plniť bojové úlohy na obranu štátu a spoločné ciele NATO,“ ozrejmil.


Vozidlá majú pomôcť aj pri budovaní bojovej skupiny Európskej únie a podľa Novosada v neposlednom rade aj pri napĺňaní záväzkov ozbrojených síl v rámci domáceho krízového manažmentu.

Staré vozidlá hneď nevyradia

Veliteľ pozemných síl ozrejmil, že aj po tejto obmene ešte v armáde ostanú v prevádzke staré vozidlá. „Ešte stále máme zhruba polovičku áut PV3S v kategórii stredných vozidiel,“ priblížil.

Hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková informovala, že celková hodnota dodanej techniky je 13,531 milióna eur. Z toho 70 kusov vozov Land Rover stálo dohromady 5,099 milióna eur, 12 terénnych vozov Aktis spolu 2,37 milióna eur a 15 vozidiel Tatra dokopy 6,062 milióna eur. Z celkového počtu 15 tatroviek je desať prepravných a päť sú špeciálne kontajnerové vozidlá.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá