V dlhoročnej kauze vraždy podnikateľa Kubašiaka padol verdikt

Aktualizované:
Na banskobystrickom okresnom súde dnes padol verdikt v kauze Polomka. Z objednania vraždy podnikateľa Jána Kubašiaka bol obžalovaný jeho bývalý obchodný partner Igor Šajgal.

Vinný z lúpeže a z vydierania

Okresný súd v Banskej Bystrici odsúdil na osem rokov väzenia breznianskeho podnikateľa Igora Šajgala. Uznal ho vinným zo zločinu lúpeže, ktorú si mal objednať a zločinu vydierania v kauze vraždy horehronského podnikateľa Jána Kubašiaka z roku 2006.

Súd potrestal obžalovaného aj peňažným trestom vo výške 35.000 eur. Ak ho nezaplatí, uložil mu i náhradný trest v trvaní 12 mesiacov väzenia.


Hoci Šajgal bol okrem pokračujúceho zločinu vydierania rodiny Kubašiakovcov obžalovaný z objednávateľstva úkladnej vraždy Jána
Kubašiaka z Polomky, vzhľadom na dôkaznú situáciu prokurátor v záverečnej reči požiadal o zmenu právnej kvalifikácie skutku na zločin lúpeže formou objednávateľstva.

Expolicajt Petluš zmenil výpoveď

Z toho ho vlani pred súdom usvedčoval odsúdený banskobystrický expolicajt Róbert Petluš, ktorého súd v roku 2008 uznal vinným z vykonania úkladnej vraždy Kubašiaka a odsúdil na 25 rokov väzenia.

Petluš vlani v novembri, po ôsmich rokoch od vraždy, zásadne zmenil výpoveď a ak predtým tvrdil, že Šajgala nepozná a nikdy sa nestretli, minulý rok pred súdom už uviedol, že Šajgala pozná a prostredníctvom sprostredkovateľa si u neho objednal lúpež obchodných dokumentov z domu Kubašiakovcov.


"Nikdy nešlo o objednávku vraždy, ale o lúpež," zdôraznil pred súdom Petluš. Za to mal spolu s komplicmi od Igora Š. dostať odmenu dva milióny korún. Súd jeho výpoveď dnes vyhodnotil ako hodnovernú.


Šajgal tvrdí, že je nevinný a priamo v súdnej sieni sa jeho obhajcovia voči celému rozsudku odvolali. Prokurátor sa vyjadrí v zákonom stanovenej lehote.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá