Vo veku 77 rokov zomrela autorka Vtákov v tŕní

Vo veku 77 rokov zomrela autorka Vtákov v tŕní
Zdroj foto: SITA/AP
Vo veku 77 rokov zomrela austrálska spisovateľka Colleen McCulloughová, autorka svetového bestselleru Vtáky v tŕní. Oznámila to dnes austrálska televízia ABC NEWS, podľa ktorej spisovateľka zomrela v nemocnici na ostrove Norfolk východne od Austrálie, kde bývala.

Colleen McCulloughová sa na rodila 1. júna 1937 vo Wellingtone v austrálskom štáte Nový Južný Wales a väčšinu detstva strávila v najväčšom meste krajiny, Sydney. Jej matka bola Novozélanďanka maorského pôvodu a jej otec írsky prisťahovalec.

Vyštudovala neurológiu a neskôr pôsobila ako výskumníčka na prestížnej Yaleovej univerzite v USA. Práve počas desaťročného pobytu v Spojených štátoch napísala svoj prvý román Tim (1974), ako aj svoje najznámejšie dielo Vtáky v tŕní (The Thorn Birds, 1977).

Spisovateľský úspech jej koncom 70. rokov minulého storočia umožnil vzdať sa vedeckej kariéry, presťahovať sa na tichomorský ostrov Norfolk a venovať sa prevažne písaniu. Tam stretla svojho o 13 rokov mladšieho manžela Rica Robinsona, s ktorým sa vo veku 46 rokov zosobášila.


Z McCulloughovej ďalšej tvorby zaznamenala medzinárodný úspech séria historických románov z obdobia antického Ríma, ktorá zachytáva dramatické udalosti z posledných desaťročí rímskej republiky.


Jedna z jej posledných vydaných kníh, The Independence of Miss Mary Bennet (2008), vzbudila kontroverzie kvôli prepracovaniu postáv zo slávneho románu Jane Austenovej Pýcha a predsudok. Jej úplne posledným vydaným dielom je román Bittersweet z roku 2013.


V ostatných rokoch ju trápili vážne zdravotné problémy: strácala zrak a zápasila s ťažkou artritídou.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá