Fyzik chcel vyzradiť tajné informácie o jadrových zbraniach, ide za mreže

Fyzik chcel vyzradiť tajné informácie o jadrových zbraniach, ide za mreže
Zdroj foto: ČTK
Americký súd vymeral päť rokov väzenia bývalému vládnemu jadrovému vedcovi za pokus o odovzdanie tajných informácií o atómových zbraniach osobe, ktorú považoval za predstaviteľa venezuelskej vlády.

Odsúdili vedca aj jeho manželku

Išlo však o agenta Federálneho úradu pre vyšetrovanie. O verdikte informovala v stredu spravodajská stanica CNN. Pedro Mascheroni (79), bývalý zamestnanec Národného laboratória v Los Alamos, je naturalizovaným občanom USA pôvodom z Argentíny.

Obvinili ho v roku 2010 spolu s jeho manželkou Marjorie Mascheroniovou (71), ktorú už skôr odsúdili na jeden rok a jeden deň väzenia za jej úlohu v tejto kauze.

Stretnutie s "venezuelským operatívcom"

Mascheroni sa stretol s agentom FBI, ktorého považoval za venezuelského operatívca, 30. marca 2008. Vedec mu povedal, že informácie o jadrovom programe môže Venezuela využiť ako páku na USA.

Agent vypovedal, že Mascheroni mu odovzdal zakódovaný disk s tajnými informáciami. Podľa americkej vlády si vedec za údaje vypýtal 793.000 dolárov. Prokurátori netvrdili, že venezuelská vláda vedela o Mascheroniho úmysle.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá