Druhý pilier chcú otvoriť v polovici marca na tri mesiace

28.1.2015 15:22

Druhý dôchodkový pilier by sa mal otvoriť od 15. marca do 15. júna tohto roka. V rovnakom období vláda Roberta Fica umožní vstúpiť do druhého piliera novým sporiteľom.

Možnosť dostanú takmer všetci

Možnosť opustiť systém starobného dôchodkového sporenia majú dostať všetci sporitelia okrem tých, ktorí si dohodli vyplácanie starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku s poisťovňou alebo s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou, alebo ktorí si dohodli so svojou DSS vyplácanie výnosu z investovania.

Vyplýva to z návrhu novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, o ktorom má v stredu rokovať vláda. Kabinet by mal súčasne požiadať parlament, aby sa týmto návrhom zaoberal v skrátenom legislatívnom konaní.

"Ukazuje sa, že aj vzhľadom na výšku dôchodkov, ktoré sú sporiteľom za ich nasporené sumy ponúkané, je v súčasnosti účasť v druhom pilieri pre istú skupinu sporiteľov nevýhodná," uvádza sa v predkladacej správe k návrhu novely zákona.

Po vystúpení treba doručiť SP písomné oznámenie

Sporiteľ, ktorý sa rozhodne vystúpiť z druhého piliera, bude musieť Sociálnej poisťovni doručiť písomné oznámenie, ktorého súčasťou je prejav vôle, aby mu zaniklo právne postavenie sporiteľa.

Sociálna poisťovňa o doručení tohto písomného oznámenia bude informovať sporiteľovu DSS. Tá následne prevedie sporiteľovu nasporenú sumu tvorenú z povinných príspevkov vrátane výnosu z týchto príspevkov na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici.

"V prípade, že si sporiteľ platil dobrovoľné príspevky, nasporená suma tvorená z týchto príspevkov vrátane výnosu mu bude vyplatená," uvádza ministerstvo. Sporitelia, ktorí v minulosti využili v súvislosti s platením dobrovoľných príspevkov daňové zvýhodnenie a rozhodnú sa vystúpiť z druhého piliera, budú povinní zvýšiť si základ dane o sumu uplatnených zaplatených dobrovoľných príspevkov.

"Vplyv na rozpočet verejnej správy, podnikateľské prostredie, ani vplyv na hospodárenie obyvateľstva, resp. na sporiteľov nie je možné odhadnúť, pretože nie je možné odhadnúť počet sporiteľov, ktorí vystúpia zo systému starobného dôchodkového sporenia a ktorí vstúpia do systému starobného dôchodkového sporenia," uvádza ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Záznam z tlačovej besedy po rokovaní vlády

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok