Anglikánska cirkev má prvú biskupku vo svojej histórii

Anglikánska cirkev má prvú biskupku vo svojej histórii
Zdroj foto: SITA/AP
Anglikánska cirkev v pondelok vysvätila vôbec prvú ženu do funkcie biskupa vo svojej 500-ročnej histórii. Stala sa ňou vikárka Libby Lanová, ktorá tak formálne prevzala pozíciu v meste Stockport. Na prelomovej ceremónii v meste York vedenej tamojším arcibiskupom Johnom Sentamom sa zúčastnili stovky ľudí.

Kritik: Biskupky nie sú v Biblii

Proti vysväteniu po arcibiskupovej výzve smerom k zúčastnených vystúpil jeden z prítomných duchovných, podľa ktorého "to nie je v Biblii".

Na druhú Sentamovu výzvu smerom k prítomným veriacim už nereagoval nikto. Vedenie anglikánskej cirkvi na vec reagovalo slovami o práve duchovného vyjadriť nesúhlas, ten však zostal podľa neho osamotený.

Krok umožnila nová legislatíva

Historický krok vysvätenia prvej biskupky umožnila v júli schválená legislatíva, ktorá pred takmer tromi rokmi neprešla len o šesť hlasov, čo vtedy vyvolalo kritiku aj zo strany premiéra Davida Camerona.

Anglikánska cirkev, ktorá vznikla v polovici 16. storočia odtrhnutím od katolíckej cirkvi, sa totiž dlho neveľa zhodnúť na prístupe k ženám. Pred viac ako 20 rokmi im vedenie cirkvi umožnilo vstúpiť do kňazského rádu. Na prvú biskupku sa však čakalo dodnes. Na obdobné prípady anglikánska cirkev v Škótsku, Walese a Severnom Írsku stále čaká.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá