Spomienky na Osvienčim sa zúčastnili bývalí väzni aj štátnici, Putin neprišiel

27.1.2015 16:33

V bývalom nacistickom koncentračnom tábore Auschwitz pri poľskom meste Osvienčim sa uskutočnila pietna ceremónia pri príležitosti 70. výročia jeho oslobodenia. Prišli politici z celého sveta, aj Andrej Kiska či Petro Porošenko. Vladimir Putin pre zlé vzťahy s Poľskom neprišiel.

Putina zastupoval šéf kancelárie

Na akcii sa zúčastnili desiatky prezidentov, premiérov a ďalších predstaviteľov z vyše 40 krajín sveta ako aj asi 300 bývalých väzňov.

Prišli napríklad prezidenti Nemecka, Francúzska a Ukrajiny: Joachim Gauck, Francois Hollande a Petro Porošenko. Americkú stranu reprezentuje minister financií Jack Lew. Medzi účastníkmi chýba ruský prezident Vladimir Putin, ktorého zastupoval šéf prezidentskej kancelárie Sergej Ivanov. Príhovory predniesli generálny tajomník OSN Pan Ki-mun a izraelský prezident Reuven Rivlin.

Gauck: Vina sa stala súčasťou nemeckej identity

Nemecký prezident Gauck pred odchodom do Poľska parlamentu v Berlíne povedal, že vina za zabite miliónov ľudí, ktorého sa nacisti počas vojny dopustili, sa stala súčasťou nemeckej identity.

Vina a ľútosť nad genocídou podľa neho urobili z moderného Nemecka bojovníka za ľudské práva a demokraciu. Zdôraznil, že Nemecko urobí všetko, aby sa niečo podobné v budúcnosti už nikdy nezopakovalo.

Tábory oslobodili sovietske vojská

Koncentračný a vyhladzovací tábor Auschwitz, ktorý prevádzkovali nacisti v obsadenej časti Poľska, oslobodili 27. januára 1945 vojaci Červenej armády. V sústave zariadení fungujúcich od roku 1940 našlo smrť vyše milióna ľudí, a to predovšetkým európskych Židov, ale aj nežidovských Poliakov, politických väzňov, sovietskych vojnových zajatcov, Sintov a Rómov, homosexuálov, postihnutých ľudí či Jehovových svedkov.

Dnešné múzeum zriadené už v roku 1947 pozostáva zo zachovaných pôvodných a rekonštruovaných prvkov tábora. Od roku 1979 je bývalý tábor zapísaný do zoznamu svetového dedičstva UNESCO pod názvom Auschwitz-Birkenau, hoci pôvodne sa takto označovala iba časť koncentračných a vyhladzovacích zariadení v dnešnom Osvienčime.

Výročie oslobodenia tábora Auschwitz-Birkenau je zároveň Medzinárodným dňom pamiatky obetí holokaustu, ktorý od roku 2006 zaviedlo Valné zhromaždenie OSN.

Viac nám povedal Ivan Kamenec

Pozrite si záznam z ceremónie

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok