USA a Kuba rokovali o vzájomnom otvorení veľvyslanectiev

USA a Kuba rokovali o vzájomnom otvorení veľvyslanectiev
Zdroj foto: SITA/AP
Spojené štáty a Kuba rokovali vo štvrtok v rámci prvotných rozhovorov o vzájomnom otvorení veľvyslanectiev. Kubánska strana však uviedla, že je ťažké obnovovať diplomatické vzťahy, kým je krajina stále na americkom zozname krajín, ktoré sponzorujú terorizmus, píše agentúra Reuters.

Predstaviteľka amerického rezortu diplomacie pre záležitosti západnej hemisféry Roberta Jacobsonová opísala prvotné rokovania ako "pozitívne a produktívne". "V konkrétnych výrazoch sme diskutovali o krokoch k obnoveniu diplomatických vzťahov medzi našimi krajinami. Hovorili sme aj o vzájomnom otvorení ambasád a o tom, ako si predstavujeme prevádzku amerického veľvyslanectva v Havane," uviedla Jacobsonová pre novinárov.

Celkovo išlo už o druhé kolo prelomových rozhovorov, ktoré sa začali tento týždeň v kubánskej metropole. Jacobsonová je najvyššie postaveným americkým diplomatom, ktorý navštívil Kubu od roku 1980. Kubánsku delegáciu vedie Josefina Vidalová z oddelenia ministerstva zahraničných vecí pre vzťahy s USA.

"Na Kube končíme s politikou, ktorá bola už dlho po záruke. Ak totiž niečo, čo robíte 50 rokov, nefunguje, je čas skúsiť robiť niečo iné,"
povedal americký prezident Barack Obama na margo rozmrazovania diplomatických vzťahov s Kubou počas svojej utorňajšej správy o stave únie v Kongrese, pripomína agentúra DPA.
Obama so svojím kubánskym náprotivkom Raúlom Castrom vlani v decembri ohlásili plán na opätovné obnovenie diplomatických vzťahov, ktoré sa prerušili v roku 1961. Šéf americkej diplomacie John Kerry vyhlásil, že je ochotný stretnúť sa so svojím kubánskym rezortným partnerom, a to kedykoľvek a kdekoľvek.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá