Obama predniesol správu o stave únie, spomenul aj súkromie na internete či islamistov
Americký prezident Barack Obama vo svojej správe o stave únie vyzval Kongres, aby sa vymanil zo zaužívaných starých spôsobov konfrontačnej politiky a podporil úsilie o pozdvihnutie strednej triedy vyšším zdanením bohatých a obchodnými dohodami.
Chce pozdvihnúť strednú triedu
Hlavnou časťou Obamovho plánu na podporu strednej triedy je zvýšenie daní pre bohatých Američanov o 320 miliárd dolárov v nasledujúcich desiatich rokoch, aby bolo možné zaplatiť rozšírené daňové úľavy a vzdelávacie benefity pre strednú triedu, vrátane dvoch bezplatných rokov štúdia na vyšších stredných školách.
Zvýšenie sadzby dane z najvyšších kapitálových výnosov a dividend z 23,8 na 28 percent je populárne najmä medzi Demokratmi. Obama vo svojej výzve na zvýšenie dane obvinil lobistov zo súčasného stavu daňového systému. Podľa jeho slov je pretkaný medzerami, ktoré niektorým korporáciám umožňujú neplatiť nič.
Obama tvrdí, že jeho ekonomická politika sa odrazila v hospodárskom oživení a znížení nezamestnanosti na 5,6 percent. Prezident povedal, že je čas obrátiť strany z recesie a vojny a spoločne pracovať na riešení problémov strednej triedy, ktorá bola dosiaľ prehliadaná.
Volal aj po kompromisoch
Správa o stave únie bola podľa agentúry Reuters v niektorých častiach zmierlivá a volajúca po kompromisoch. Obama však tiež sľúbil vetovať akúkoľvek snahu Republikánov o zvrátenie jeho zákona o zdravotnej starostlivosti či uvoľnenia imigračnej politiky.
Barack Obama pred Kongresom vystúpil raz od novembrových volieb, kedy Republikáni ovládli Senát. Demokrat Obama vyzval svojich politických oponentov, aby s ním začali diskutovať o budúcnosti "bez vzájomného démonizovania".
Viaceré Obamove návrhy sa zrejme nestanú realitou napriek tomu, že sú u mnohých Američanov populárne. V Spojených štátoch sa v roku 2016 budú konať prezidentské voľby, v ktorých už Barack Obama nemôže kandidovať, preto sa podľa agentúry Reuters čoskoro stane bezmocným.
Jeho návrh na prerozdelenie bohatstva by mohli poslúžiť na formovanie politickej diskusie pred novými voľbami a pomôcť bývalej ministerke zahraničných vecí Hillary Clintonovej, ktorá je favoritkou na kandidátku Demokratickej strany.
Obhajoval normalizáciu vzťahov s Kubou
V oblasti zahraničnej politiky Obama bránil svoje decembrové rozhodnutie vyvinúť úsilie o normalizáciou vzťahov s Kubou. Keď prezident spomenul teroristické útoky v Paríži, zákonodarcovia pozdvihli žlté ceruzky na znak podpory slobody prejavu.
Obama zopakoval svoj sľub, že zatvorí väznicu Guantánamo, kde Spojené štáty zadržiavajú osoby podozrivé z terorizmu. Obe politické strany by mali Obamovi podľa jeho slov udeliť obchodné právomoci ako súčasť ochrany amerických pracovníkov. Varoval, že Čína chce "písať pravidlá pre najrýchlejšie rastúci región sveta".
Žiadal o schválenie použitia sily proti kalifátu
Prezident vyzval Kongres, aby schválil nové oprávnenie na použitie sily proti militantnej skupine Islamský štát a neponáhľal sa s novými sankciami proti Iránu kvôli jeho jadrovému programu.
Obama povedal, že koalícii vedenej Spojenými štátmi sa darí zastaviť postup IS v Iraku a Sýrii. "Vyzývam tento Kongres, aby ukázal svetu, že sme v tejto misii jednotní, tým, že schválením rezolúcie o použití sily proti IS," vyhlásil Obama.
Viaceré americkí senátori vyvíjali tlak na prijatie nových sankcií proti Iránu, keď sa spomalili rozhovory o jadrovom programe Teheránu.
"Žiadny cudzí štát, žiadny hacker, by nemal byť schopný vypnúť naše siete, kradnúť naše obchodné tajomstvá, alebo napadnúť súkromie amerických rodín, zvlášť našich detí," pokračoval Obama témou internetovej bezpečnosti.
Tajné služby pripravujú odporúčania, ktoré by mali ustrážiť budúce pokusy o narušenie súkromia a vláda zverejní na budúci mesiac správu o tomto probléme, doplnila agentúra Reuters.
Nová éra v lekárstve?
"Chcem, aby krajina, ktoré eliminovala obrnu a zmapovala ľudský genóm, viedla novú éru v lekárstve - ktorá poskytne pravú liečbu v pravý čas," povedal Obama.
"Dnes začínam novú iniciatívu precízneho lekárstva, ktorá nás priblíži k vyliečeniu chorôb, ako je rakovina a diabetes - a ktorá poskytne nám všetkým prístup k osobným informáciám, ktoré potrebujeme, aby sme udržali samých seba a naše rodiny zdravšie," povedal.
Sekvencovanie individuálneho genómu - čítanie kompletnej genetickej informácie osoby - by mohlo urýchliť vedecký výskum a pomôcť farmaceutickým spoločnostiam vytvárať lieky na mieru jednotlivých ľudí.
Použitie genetických informácií na identifikovanie liekov, ktoré pacientovi pomôžu, by mohli ušetriť desiatky miliárd dolárov, ktoré sa v súčasnosti vynakladajú na neúčinné lieky, doplnila agentúra Reuters.
Pozrite si záznam Obamovho prejavu