Richter tvrdí, že by nikdy nepodporil zrušenie 2. piliera

18.1.2015 17:57

Vláda Roberta Fica chce do týždňa predstaviť „kategorické riešenia“ v 2. dôchodkovom pilieri. Minister práce Ján Richter (Smer-SD) v dnešnej diskusnej relácii TA3 uviedol, že na stole je niekoľko riešení.

Richter tvrdí, že by nikdy nepodporil zrušenie 2. piliera
Foto: SITA

Celú reláciu V politike si môžete pozrieť TU

 

"V tejto chvíli je otvorené absolútne všetko," povedal Richter s tým, že nikdy by však nepodporil zrušenie 2. piliera na Slovensku. "Pre istú skupinu sporiteľov má 2. pilier svoj význam," podotkol Richter.

Dôvodom, prečo štát pravdepodobne opäť zasiahne do 2. piliera, sú nízke dôchodky sporiteľov. Po zverejnení prvých výšok doživotných dôchodkov preto Richter zvolal dve pracovné stretnutie, na ktorých sa zišli zástupcovia Národnej banky Slovenska, Ministerstva financií SR, životných poisťovní a dôchodkových správcovských spoločnosti. "My do týždňa musíme dať jednoznačnú odpoveď ako ďalej. To, čo ma prekvapilo, sú veľké rozdiely z hľadiska ponuky. Poisťovňa Union je na tom lepšie ako Allianz-Slovenská poisťovňa, či Generali. Je tam jediné pozitívum. Asi medzi nimi nie je dohoda, alebo kartel. Ale nie je možné tieto rozdiely medzi nimi tolerovať," uviedol Richter.

Podľa jeho slov sa aj odborníci, ktorí sa stretli na ministerstve práce, zhodli v tom, že problém v zákone o starobnom dôchodkovom sporení nie je. "Problém je prístup jednotlivých životných poisťovní k ponuke dôchodkov. Druhá vec je, koľko je nasporené prostredníctvom 2. piliera. A to je menej, ako ponúkal prvý pilier. Druhý pilier je na tom horšie, len sa potvrdilo to, na čo sme upozorňovali, že nie je dobre nastavený," skonštatoval minister práce.

Na to, aby mohol štát urobiť zmeny v 2. pilieri v najbližších dňoch, potrebuje podľa ministra objektívne analýzy. Richter uviedol, že doteraz majú k dispozícii len analýzu Inštitútu finančnej politiky pri rezorte financií. "Zatiaľ sa javí hlavný problém v tom, že štát má iný výpočet. My vychádzame z priemeru, ktorý ponúka štatistika, že dĺžka doby dožitia dôchodcu je v priemere 19 rokov," vysvetlil Richter.

Zároveň uviedol, že pre vládu Roberta Fica sú prvoradí sporitelia. "V 2. pilieri sú stále ľudia, pre ktorých to nie je výhodné. Oni veľmi nie sú zaujímaví ani pre správcovské spoločnosti," myslí si minister práce. Preto je podľa neho potrebné urobiť všetko pre to, aby títo sporitelia v budúcnosti neštrajkovali pred ministerstvom s tým, že ich vláda neupozornila na to, že 2. pilier je pre nich nevýhodný. "Upozornili sme ich viackrát, dali sme im šancu vystúpiť. Je otázkou, ako sa tá informácia k jednotlivým sporiteľom dostala. A možno, že to bude opätovne treba prehodnotiť a možno si položiť tiež otázku, či je potrebné urobiť väčšiu reguláciu smerom k životným poisťovniam," načrtol Richter.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok