V Nigeri podpálili protestujúci moslimovia osem kostolov

Protest proti novému vydaniu satristického časopisu Charlie Hebdo prerástol v Nigeri do nečakaných rozmerov. Demonštrácie moslimov vyústili do pogromov a násilností. V metropole Niamey dav napadol a podpálil osem protestantnských svätostánkov. Najmenej ôsmi ľudia zomreli.

Dvojica obhorených tiel sa nachádzala vo vnútri vypáleného kostola na predmestí tejto metropoly, zatiaľ čo telo mŕtvej ženy objavili v bližšie nešpecifikovanom bare. Predpokladá sa, že obeť sa udusila následkom slzotvorného plynu a dymu. Celkovo dnes v Niamey dav protestujúcich podpálil približne sedem kostolov.

Rozvášnená masa ľudí zaútočila tiež na tamojšiu policajnú stanicu a podpálila niekoľko policajných áut. V bezpečí neboli ani obchody, bary či prevádzky firmy Orange. "Všetko, čo symbolizuje Francúzsko, v Nigeri zmizne, kým sa upokojíme," uviedol jeden z protestujúcich, ktorého citovala agentúra DPA.

Francúzske veľvyslanectvo odporučilo obyvateľom zostať doma. Piatkové demonštrácie v nigerskom meste Zinder si vyžiadali päť mŕtvych a vyše 50 zranených. Dav podpálil miestne kultúrne stredisko a niekoľko ďalších budov, symbolicky spálil francúzsku štátnu zástavu a vyraboval tri kresťanské kostoly.

"Ak bude Charlie Hebdo pokračovať v uverejňovaní karikatúr proroka Mohameda, usporiadame ďalšie demonštrácie," povedal pre DPA jeden z prítomných protestujúcich.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá