Soul mal poraziť nečakaný útok z podzemia, Kimove tunely hľadajú dodnes
Nečakaným podzemným útokom na Soul plánovala severokórejská diktatúra rozdrviť svojho južného suseda. Na tento účel vykopala niekoľko dlhých podzemných tunelov. Štyri z nich objavili. Otázkou je, koľko zostalo neodhalených.
Na dôchodku hľadá tunely
Bývalý dvojhviezdičkový generál Hahn Sung-chu stále verí, že KĽDR pokračuje vo svojom úsilí z minulých desaťročí. Generál je už na dôchodku a vo voľnom čase sa venuje pátraniu po nových „tuneloch agresie.“ Takto Juhokórejčania nazývajú bizarné podzemné priechody zo severu, ktoré sa podarilo odhaliť v rokoch 1974 až 1990.
Hahn Sung-chu presviedča oficiálne úrady, že ľudia v niektorých oblastiach hlavného mesta Južnej Kórey počujú nezvyčajné vibrácie. Generál a jeho tím uvádza, že našli tri tunely široké štyri až päť metrov v hĺbke 12 metrov. Tím vyvŕtal dve diery, aby mohol strčiť do odhalených tunelov mikrokamery, ale krátko po tom im dva podzemné výbuchy znemožnili ďalšie pátranie.
"Tunely agresie“ boli objavené v rokoch 1974, 1975, 1978 a 1990. Takzvaný „Tretí tunel agresie" sa stal na juhokórejskej strane demilitarizovanej zóny turistickou atrakciou. Má priemer približne dva metre a nachádza sa 73 metrov pod povrchom zeme.
Jeho existenciu vyzradil severokórejský zbeh. Podľa tamojších sprievodcov mohlo cezeň každú hodinu prejsť 30 000 ľahko ozbrojených vojakov. Koniec tunela sa nachádza 44 kilometrov od Soulu.
@nicomuhly ya. let's go through the Third Tunnel of Aggression. pic.twitter.com/xKa8qz731e
— rob knopper (@robknopper1) April 18, 2013
Zábery z tretieho tunela.
Môžu ich existovať desiatky
Severná Kórea sa k objavu tunela postavila svojsky. Prehlásila, že išlo o časť bane na uhlie. Pchjongjangu vo vyhlásení nezabránila ani známa skutočnosť, že celá baňa je vyhĺbená v žulovom podloží.
Ministerstvo obrany Južnej Kórei stále verí, že existuje asi 20 podobných tunelov a stále po nich pátrajú. Aktivita však opadá, pretože sa zamerali na iné ohrozenia.
V súčasnosti prevažuje presvedčenie, že pravdepodobný útok by sa neviedol po zemi či pod zemou prienikom pechoty. Severná Kórea má na juh namierené stovky striel, ktoré môžu zasiahnuť Soul do pár minút.
Juhokórejský vojak na inšpekcii druhého tunela. (AP Photo/Lee Jin-man)
Východ z druhého tunela, ktorý je prístupný aj turistom (AP Photo/ Lee Jin-man)
Uchráni Soul žula?
K podozreniu generála Hahn Sung-chu sa vyjadril hovorca ministerstva obrany Južnej Kórei. Poprel, že by mohol nejaký tunel dosiahnuť samotné hlavné mesto. „Kopať desiatky kilometrov tunelov sa nedá bez viditeľných známok. Južná Kórea a USA stále robia letecké snímky a nenašli sme žiaden dôkaz takéhoto konania. Pôda obsahuje veľa žuly, a preto nie je jednoduché kopať tunel, tak ako napríklad vo Vietname,“ dodal.
Iný názor vyjadril pre CNN bývalý spravodajský dôstojník z opačného tábora, z KĽDR. „Povedal by som, že tunely nie sú priamo napojené na ulice Soulu, pretože by hrozilo riziko odhalenia. Tunely sú napojené na kanalizáciu vedúcu do niektorých relevantných organizácií.“
Tými by mohli byť prísne strážený prezidentský palác alebo vládne budovy, rovnako aj americká ambasáda. Zdroj CNN tiež dodal, že hoci vrchol operácií na vybudovanie tunelov bol v 80. rokoch, Sever môže niektoré dôležité priechody chrániť a dotvárať.
Lovci míňajú svoje peniaze
Od roku 1990 nedošlo k oficiálne potvrdenému nálezu tunela. V Južnej Kórei však pôsobí niekoľko „lovcov tunelov“. Všetci veria, že severokórejská operácia pokračuje a ohrozuje Juh.
„Predstavte si, že hordy severokórejskej armády by pochodovali po uliciach a zobrali by si celé mesto ako rukojemníka,“ povedal pre The New York Times ďalší „lovec tunelov,“ kňaz Kim Jin-cheul.
Často ide o ľudí, ktorí venujú všetok voľný čas bádaniu v podzemí. K vybaveniu im stačí iba čerpadlo, generátor a dávka fantázie.
V podzemnej kanalizácii často hľadajú známky výbuchov alebo nápadné diery v stenách. Kedysi mali takéto projekty širokú podporu verejnej mienky, dnes ide len súkromné aktivity, ktoré aktérov navyše finančne vyčerpávajú.