Bude Súdna rada sídliť v Miestodržiteľskom paláci?

Bude Súdna rada sídliť v Miestodržiteľskom paláci?
Zdroj foto: SITA
Miestodržiteľský palác na Hlavnom námestí v Bratislave by sa mohol stať novým sídlom Súdnej rady. Tlačový a informačný odbor Úradu vlády potvrdil, že súdnej rade ponúkli priestory Miestodržiteľského paláca.

Predsedníčka súdnej rady Jana Bajánková si vyžiadala čas na rozhodnutie a vyjadrenie, uvádza sa v informácii.

Súdna rada v súčasnosti sídli v budove Najvyššieho súdu SR, v ktorej je aj ministerstvo spravodlivosti. Rada potrebuje predovšetkým nové priestory na rokovania, na ktorých sa bude zaoberať materiálmi z Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) o nových kandidátoch na sudcov. Ako informovali agentúru SITA z Národného bezpečnostného úradu, informácie určené súdnej rade budú mať stupeň utajenia "Vyhradené". Tomu budú musieť zodpovedať aj priestory, kde sa bude s nimi pracovať.

NBÚ bude podľa zákona preverovať sudcovskú spôsobilosť úspešných kandidátov z výberových konaní na sudcov. Nejde teda o klasické bezpečnostné previerky. Súdna rada na základe predložených dokumentov z NBÚ a na základe výsledkov výberového konania komplexne posúdi uchádzačov a rozhodne o ich predložení prezidentovi. Hlava štátu na základe ústavy vymenováva kandidátov za sudcov.

Na potrebu hľadania priestoru pre Súdnu radu SR ale aj Najvyšší súd SR upozornil na poslednom decembrovom rokovaní vlády premiér Robert Fico. Po schválení rekodifikácii civilného práva vtedy uviedol, že po tom, ako „sme sa pustili do obsahových zmien, mali by vyriešiť v prípade súdnictva aj vizuálnu stránku“. Premiér upozornil na starú budovu Národnej rady SR či Miestodržiteľský palác, ktoré patria štátu a stojí podľa neho za to posunúť ich súdnej moci.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá