Zatkli sympatizanta islamistov, ktorý plánoval vraždiť vo Washingtone

Zatkli sympatizanta islamistov, ktorý plánoval vraždiť vo Washingtone
Zdroj foto: SITA/AP
Agenti amerického Federálneho vyšetrovacieho úradu v stredu na území štátu Ohio zadržali muža, ktorý plánoval zaútočiť na sídlo Kongresu vo Washingtone a pozabíjať prítomných vládnych funkcionárov.

Podľa zverejnených dokumentov je potenciálnym útočníkom 20-ročný Christopher Lee Cornell známy tiež ako Raheel Mahrus Ubaydah, ktorý pri komunikovaní s informátorom FBI vyjadroval záujem vytvoriť skupinu spriaznenú s militantno-extrémistickým Islamským štátom.

K zámeru odpáliť pri Kapitole bomby a následne strieľať do ľudí sa priznal počas novembrového stretnutia, keď označil členov Kongresu za svojich nepriateľov. V oznámení súdu sa tiež uvádza, že Cornell si šetril peniaze na zaplatenie potrebnej výbavy. Komunikácia s informátorom FBI vystupujúcim ako možný spolupáchateľ sa začala ešte v auguste, Cornella však zadržali až po tom, ako si zaobstaral dve poloautomatické pušky a okolo 600 nábojov.

Islamskému štátu, ktorý v júni 2014 vyhlásil kalifát na obsadených územiach Sýrie a Iraku, deklarovali vernosť aj páchatelia minulotýždňových útokov v Paríži a okolí. Tie si vyžiadali dokopy 17 mŕtvych a predstavujú najhoršie vyčíňanie teroristov na francúzskej pôde za posledné desaťročia.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá