Slováci sa túto zimu dočkali snehu so značným oneskorením

Aktualizované:
Slováci sa túto zimu dočkali snehu so značným oneskorením
Zdroj foto: SITA
Príchod zimy v roku 2014 bol z pohľadu prvého sneženia značne oneskorený. V rebríčku najneskorších nástupov sneženia na Slovensku od roku 1965 sa tak zaradil na druhé miesto, hneď po roku 2000. Vyplýva to z analýzy SHMÚ zverejnenej na jeho webovej stránke.

Prvé sneženie na strednom a východnom Slovensku, s výnimkou vyššie položených miest, bolo zaznamenané 24. a 25. novembra. Na väčšine územia je to podľa SHMÚ približne o dva týždne neskôr, ako je dlhodobý priemer.

Na západnom Slovensku snežilo prvýkrát až 26. a 27. decembra. Podľa SHMÚ je to na tomto území oproti dlhodobému priemernému dátumu od roku 1965 o viac ako mesiac neskôr.

Rekordne najneskoršie termíny prvého sneženia od roku 1965 boli túto zimu zaznamenané na meteorologickej stanici v Telgárte (25.11.), Bratislave na letisku (26.12.) a Jaslovských Bohuniciach (26.12.).

Na Slovensku sa podľa SHMÚ vyskytuje prvé sneženie, vo výškach do 500 metrov, v dlhodobom priemere prevažne v druhej dekáde novembra. Vo vyšších polohách to môže byť aj o čosi skôr.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá