Airbus predbehol počtom objednávok Boeing

Airbus predbehol počtom objednávok Boeing
Zdroj foto: SITA
Európsky výrobca lietadiel Airbus vlani získal najviac objednávok komerčných lietadiel na svete, čím predbehol americkú spoločnosť Boeing.

V počte dodávok však Airbus zostal na druhom mieste za Boeingom, ktorý tak bol už tretí rok po sebe najväčším globálnym výrobcom lietadiel. Na prvé miesto v počet objednávok sa Airbus nečakane dostal vďaka tomu, že v decembri získal objednávky na vyše 400 lietadiel. Európsky výrobca v utorok informoval, že v roku 2014 získal 1 456 objednávok. Išlo o pokles v porovnaní s 1 503 objednávkami v roku 2013, ale Airbus aj tak prebehol amerického konkurenta, ktorý vlani získal iba 1 432 objednávok.

V minulom roku Airbus odberateľom dodal 629 strojov, čo bol mierny rast oproti roku 2013, kedy dodal 626 lietadiel. Napriek tomu Airbus zaostal za Boeingom, ktorý vlani dodal 723 lietadiel. Celkové dodávky oboch výrobcov vlani stúpli o 6 % na 1 352 lietadiel. Išlo o výsledok obnovovania leteckých flotíl. Podľa niektorých analytikov však dopyt po lietadlách pravdepodobne už kulminoval.

Dodávky strojov A320, ktoré tvoria veľkú časť príjmov Airbusu, v minulom roku klesli na 490 kusov z úrovne 493 strojov v predchádzajúcom roku. Európsky výrobca vlani zákazníkom dodal aj 30 obrích lietadiel A380, ale budúcnosť tohto modelu je neistá, keďže spoločnosť sa snaží získať viac objednávok.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá