Nové číslo Charlie Hebdo má na obálke karikatúru proroka Mohameda

Francúzsky satirický týždenník Charlie Hebdo vyjde v stredu v náklade troch miliónov výtlačkov a s karikatúrou proroka Mohameda na obálke. Jeho prvé číslo, odkedy islamskí extrémisti zabili v parížskej redakcii 12 ľudí, pripravil zvyšok redakcie v priestoroch denníka Libération a vyjde v 16 jazykových mutáciách.

Všetko je odpustené?

Libération zverejnil v pondelok neskoro večer obálku nového Charlie Hebdo. Na zelenom pozadí je vykreslený moslim v bielom turbane, ktorý drží ceduľu s nápisom "Je suis Charlie". Titulok na obálke uvádza: "Tout est pardonné" (Všetko je odpustené), ktorý francúzske médiá vysvetľujú tak, že prorok Mohamed odpustil karikaturistom za to, že si z neho uťahovali. Informovala tlačová agentúra AP.

Predchádzajúce karikatúry moslimského proroka, ktoré zverejnil týždenník Charlie Hebdo, podľa všetkého iniciovali minulotýždňové útoky. Podľa svedkov útočníci v redakcii kričali "Pomstili sme proroka". Mnohí moslimovia veria, že všetky zobrazenia proroka sú rúhaním sa.

Ani nové číslo nebude výnimkou

Právny zástupca Charlie Hebdo Richard Malka v pondelok vo vysielaní francúzskeho rozhlasu povedal, že nové číslo bude "evidentne" obsahovať karikatúry proroka Mohameda. A zdôraznil, že za 22 rokov sa nevyskytlo ani jedno číslo týždenníka bez karikatúr pápeža, Ježiša, kňazov či rabínov, imámov alebo proroka Mohameda.

"Bolo by prekvapujúce, ak by v ďalšom čísle neboli" žiadne kresby Mohameda, citovala ho agentúra DPA. Pred minulotýždňovými útokmi v Paríži vychádzal týždenník Charlie Hebdo v náklade približne 60.000 výtlačkov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá