Svitko siahal v 8. etape na víťazstvo, napokon skončil tretí

Aktualizované:
Svitko siahal v 8. etape na víťazstvo, napokon skončil tretí
Zdroj foto: SITA/AP
Slovenský motocyklista Štefan Svitko (KTM) dosiahol v pondelok doposiaľ najlepšie umiestnenie na tohtoročnej Rely Dakar. V 8. etape z Uyuni do Iquique obsadil výborné tretie miesto, keď dlho držal líderskú pozíciu. Napokon sa pred neho podľa zatiaľ neoficiálnych výsledkov dostali iba víťaz Pablo Quintanilla (KTM) a druhý Španiel Juan Pedrero Garcia (Yamaha).

V celkovom poradí sa Svitko dostal do elitnej päťky, kam sa posunul zo siedmej priečky. Druhý slovenský zástupca Ivan Jakeš (KTM) je zatiaľ na 29. pozícii s mankom 38:44 min, v priebežnej klasifikácii je desiaty.

Ôsmu etapu sprevádzali problémy, keď situáciu na trati komplikovalo počasie. Organizátori ju museli dokonca po 378 km prerušiť. Stalo sa to približne 38 km pred koncom špeciálu z Uyuni do Iquique, pričom na vedúcej priečke vtedy figuroval práve Svitko s náskokom jednej sekundy pred Garciom.

Napokon sa odjazdil aj záver a slovenský jazdec tak siahal na svoj historicky prvý etapový triumf na prestížnom podujatí. O 12 sekúnd ho ale vo finiši zdolal Quintanilla a o jednu aj Garcia. Týmto umiestnením Svitko zároveň vyrovnal svoj najlepší etapový výkon na Rely Dakar. V celkovom poradí sa na čelo dostal Španiel Marc Coma, za ním nasleduje Paulo Goncalves a pondelkový víťaz Quintanilla.

výsledky 8. etapy:
1. Pablo Quintanilla (Čile/KTM) 2:56:19 h, 2. Juan Pedrero Garcia (ŠP/Yamaha) +11 s, 3. Štefan SVITKO (SR/KTM) +12 s, 4. Toby Price (Aus./KTM) +41 s, 5. Laia Sanz Plaová-Giribertová (Šp./Honda) +2:36...29. IvanJAKEŠ (SR/KTM) +38:44 min

pribežné poradie:
1. Marc Coma (Šp./KTM) 28:51:12 h, 2. Paulo Goncalves (Port./Honda) +9:11, 3. Quintanilla +11:11, 4. Price +15:56, 5. SVITKO +26:30...10.
JAKEŠ +1:47:47

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá