Na smútočnom sprievode v Paríži sa zúčastnilo asi 1,5 milióna ľudí

Paríž sa dnes premenil na svetovú metropolu boja proti terorizmu. Smútočný sprievod za účasti desiatok svetových politikov podporilo podľa odhadov až jeden a pol milióna ľudí. Polícia pred začiatkom akcie preverovala všetky budovy pozdĺž trasy pochodu.

Podľa parížskej prefektúry presné údaje budú známe až po skončení akcie, na ktorej priebeh dohliadajú desiatky policajtov. Predbežné odhady hovoria, že na "veľkom republikánskom pochode" sa zúčastnilo od 1,3 do 1,6 milióna ľudí.

Demonštrácia bola napriek svojej masovosti pokojná. Jej účastníkov bolo toľko, že v niektorých úsekoch pochodu medzi Námestím republiky a Národným námestím sa dokonca vytvárali "zápchy". Podľa BFM TV bol na niektorých miestach dav ľudí "totálne kompaktný". Po zotmení mnohí účastníci pochodu rozsvietili sviečky alebo svietili svojimi mobilmi.

Na pochode sa zúčastnili ľudia všetkých generácií, rôznych vierovyznaní a politického presvedčenia, pričom v rozhovoroch s novinármi spontánne vyjadrovali radosť nad "jednotou a bratstvom", ktoré medzi nimi zavládli počas pochodu na obranu základných slobôd. Mnohí vyhlásili, že emóciami nabitý pochod v nich vyvoláva nádej, že spoločne sa "podarí poraziť zlo". Tešili sa aj z toho, že ľudia dali najavo, že im záleží na hodnotách, na ktorých stojí francúzsky štát.

Mnohí ľudia mali v rukách transparenty s nápisom "Je suis Charlie" (Som Charlie), čo je slogan súvisiaci s prvým zo série útokov, ktorý sa odohral v stredu v redakcii satirického týždenníka Charlie Hebdo. Iní niesli plagáty s nápisom "Je suis juif" (Som žid) či "Je suis policier" (Som policajt) na pamiatku obetí útokov na supermarket s kóšer potravinami či smrteľne zranenej policajtky z Montrouge.

Z davu sa sporadicky ozýval spev Marseillaisy, ktorá je štátnou hymnou Francúzska. Skupina ľudí počas pochodu niesla aj obrovskú bábku Marianne, ktorá je spolu s Marseillaisou výrazným symbolom Francúzska.

Pochod sa konal aj za účasti francúzskych politikov a vyše 40 štátnikov z mnohých krajín sveta, vrátane arabských a prevažne moslimských.

Politici absolvovali len krátku časť trasy, ale francúzsky prezident Francois Hollande potom prešiel k sekcii, kde boli sústredení príbuzní 17 obetí, vyjadril im sústrasť a zotrval s nimi v rozhovore. Potom sa presunul do Elyzejského paláca, kde ešte prijal svojich kolegov-štátnikov, ktorí pochodom ulicami Paríža podporili cieľ akcie: vyjadriť podporu ideálom Francúzskej republiky a odmietnuť teror, zastrašovanie, radikalizáciu a odmietnuť fanatizmus, rasizmus a antisemitizmus.

Séria útokov, ku ktorým došlo v Paríži od stredy do piatku, si vyžiadala 17 obetí na životoch. Brutalita útokov Francúzsko šokovala a vyvolala veľkú vlnu solidarity a odhodlanie bojovať za zachovanie základných hodnôt Francúzskej republiky a postaviť sa proti násiliu a terorizmu.

Podobné protesty ako v Paríži sa dnes konali aj v ďalších francúzskych mestách. Cieľ francúzskych pochodov podporili aj účastníci demonštrácií v iných európskych mestách.

Hollande: Paríž je dnes hlavným mestom sveta

Za účasti francúzskych politikov a desiatok štátnikov z mnohých krajín sveta, vrátane arabských a prevažne moslimských, sa dnes v Paríži začal pochod, ktorého cieľom je vyjadriť solidaritu Francúzsku v súvislosti so sériou nedávnych islamistických útokov.

Séria útokov, ku ktorým došlo v Paríži od stredy do piatku, si vyžiadala 17 obetí na životoch. Brutalita útokov Francúzsko šokovala a vyvolala veľkú vlnu solidarity a odhodlanie bojovať za zachovanie základných hodnôt Francúzskej republiky a postaviť sa proti násiliu a terorizmu.

Na pochode, ktorý spojil Námestie republiky s Národným námestím, sa zúčastňujú ľudia všetkých generácií. Podľa BFM TV sú ich desaťtisíce. Námestia a priľahlé ulice sú prakticky nepriechodné, dav je podľa BFM TV "totálne kompaktný" a pokojný.

Mnohí ľudia majú v rukách transparenty s nápisom "Je suis Charlie" (Som Charlie), čo je slogan súvisiaci s prvým zo série útokov, ktorý sa odohral v stredu v redakcii satirického týždenníka Charlie Hebdo. Z davu sa sporadicky ozýva spev Marseillaisy, ktorá je štátnou hymnou Francúzska.

Francúzski politici, členovia súčasnej i minulých vlád, ako aj desiatky štátnikov zo sveta a zástupcovia medzinárodných inštitúcií a organizácií sa najprv pred radnicou 11. parížskeho obvodu stretli s príbuznými obetí. Potom sa spolu s nimi postavili na čelo sprievodu a prešli časť trasy pochodu. Príbuzní a priatelia mali v rukách plagáty s menami obetí a biele balóniky.

Hollande dnes v súvislosti s demonštráciou vyhlásil, že Paríž je dnes "hlavným mestom sveta".
Francúzske médiá upozorňujú, že ide o historickú udalosť, keď sa na jednom mieste stretlo toľko významných politikov. Takmer bok po boku kráčali napríklad izraelský premiér Benjamin Netanjahu s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom.

Pochod sprevádzajú veľmi prísne bezpečnostné opatrenia. Polícia aj tesne pred začiatkom pochodu preverovala všetky budovy pozdĺž trasy pochodu. Nad oblasťou prelietavali policajné vrtuľníky.

Časť tri kilometre dlhej trasy spájajúce dve ikonické parížske námestia - Place de la République (Námestie republiky) a Place de la Nation (Národné námestie) - prešiel aj francúzsky prezident Francois Hollande. Od roku 1945 to bol len druhý prípad, keď sa francúzsky prezident zúčastnil na podobnej demonštrácii. Prvýkrát sa tak stalo v roku 1990, keď sa Francois Mitterrand pridal k pochodu proti rasizmu a antisemitizmu.

Pozrite si zábery z Paríža, ako aj rozhovor s odborníkom na terorizmus Jozefom Klavcom z UCM

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Stav ohrozenia potrvá na príkaz vlády niekoľko týždňov

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Spomienkový pochod Parížom zakončil prezident Francois Hollande na smútočnom obrade za obete

TOP videá

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá