Kaviarňou v alavitskej štvrti Tripolisu otriasli dva atentáty

Najmenej štyri obete na životoch a 20 zranených si dnes vyžiadali dva samovražedné atentáty, ktoré sa krátko po sebe odohrali v kaviarni v libanonskom meste Tripolis. Informovala o tom miestna tlačová agentúra.

Terčom útokov bola kaviareň vo štvrti Džabál Muhsín, kde väčšinu obyvateľstva tvoria príslušníci sekty alavitov, odnože šiitského islamu, ktorej vyznávačom je aj prezident susednej Sýrie - Bašár Asad. Podľa Reuters sa druhý atentátnik v kaviarni odpálil krátko po tom, ako sa na miesto po prvej explózii zbehol dav zvedavcov.

Guvernér oblasti vyhlásil vo štvrti Džabál Muhsín zákaz vychádzania až do nedeľnej 07.00 h, informoval Reuters.
Je možné, že dvojitý samovražedný atentát je ďalším prejavom náboženskej neznášanlivosti, ktorá súvisí aj s konfliktom v susednej Sýrii, kde proti Asadovej armáde bojujú prevažne sunnitské povstalecké jednotky.

Občianska vojna v Sýrii nadobudla náboženský rozmer aj vzhľadom na to, že šiitský Irán podporuje Asada, na ktorého strane bojovalo aj libanonské proiránske šiitské fundamentalistické hnutie Hizballáh.

Sunniti a alaviti na Blízkom východe sú nepriateľmi už stáročia, keďže sunnitská Osmanská ríša potláčala alavitov z Levanty. K moci a vplyvu sa alaviti dostali, keď ich Francúzi povolali do vojenských zborov počas francúzskeho mandátu nad Sýriou. Po vyhlásení nezávislosti od Francúzska sa ich postavenie v Sýrii posilnilo, keď sa v 70. rokoch 20. storočia k moci dostala rodina Asadovcov. Ich neotrasiteľná pozícia nahnevala a hnevá časť sýrskych sunnitov, čo sa prejavilo v minulosti niekoľkými lokálnymi vzburami a v súčasnosti občianskou vojnou v Sýrii, ktorej hlavným cieľom je zvrhnúť Asadov režim.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá