Merkelová navrhuje zlepšiť spoluprácu pri výmene informácií tajných služieb

Merkelová navrhuje zlepšiť spoluprácu pri výmene informácií tajných služieb
Zdroj foto: SITA/AP
Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa dnes zasadzovala za zlepšenie spolupráce pri výmene informácií tajných služieb medzi európskymi štátmi i v rámci EÚ. Vyslovila sa tak v reakcii na vlnu teroristických útokov vo Francúzsku, ktoré si v priebehu troch dní vyžiadali 17 obetí na životoch.

Podľa kancelárky nemecké bezpečnostné služby pracujú dobre, i keď upozornila, že stále existuje priestor na zlepšovanie. Pripustila zvýšenie rozpočtu pre políciu a bezpečnostné zložky.

Agentúra DPA, ktorá o Merkelovej vyhlásení informovala, uviedla, že v nedeľu sa v Paríži uskutoční stretnutie ministrov vnútra EÚ s ich americkým partnerom Ericom Holderom. Cieľom schôdzky je diskusia o čo najlepšej reakcii týchto krajín na hrozby v podobe terorizmu a extrémizmu.

Merkelová sa v nedeľu spolu s ďalšími lídrami v Paríži zúčastní na pochode, ktorým si obyvatelia Francúzska uctia pamiatku 17 obetí tohtotýždňových teroristických útokov a vyjadria podporu tradičným hodnotám Francúzskej republiky.

Francúzska vláda po prvých analýzach útokov v Paríži priznala, že došlo k zlyhaniu bezpečnostných služieb, keďže sa nepodarilo predísť ani streľbe v redakcii satirického týždenníka Charlie Hebdo, ktorej páchateľmi boli dvaja bratia hlásiaci sa k islamizmu, ani štvrtkovému útoku na policajnú hliadku na juhoparížskom predmestí Montrouge, kde bola smrteľne zranená mladá policajtka. Páchateľ tohto útoku potom v piatok v Paríži prepadol supermarket s kóšer potravinami, kde niekoľko hodín zadržiaval skupinu rukojemníkov, pričom štyroch z nich zastrelil. Elitné policajné jednotky všetkých troch útočníkov v piatok pri takmer simultánnej akcii usmrtili. Polícia pátra po partnerke jedného z nich.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá