Mimoriadne silný vietor môže v Tatrách spôsobiť veternú kalamitu
Očakávané extrémne počasie môže na záveternej strane Tatier spôsobiť počas dnešnej noci a v pondelok (5.1.) predpoludním veternú kalamitu. Uviedol to Norbert Polčák zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ).
Ústav vydal výstrahu najvyššieho tretieho stupňa pred vetrom, ktorá platí od dnešnej polnoci do pondelňajšieho poludnia. Na hrebeňoch Vysokých a Nízkych Tatier bude silná víchrica s priemernou rýchlosťou vetra 95 kilometrov za hodinu.
SHMÚ očakáva, že vietor v nárazoch dosiahne až rýchlosť 150 kilometrov za hodinu. Podľa Polčáka bude „prepadávať“ na záveternú stranu Tatier. Nárazy padavého vetra, ktorý je označovaný pomenovaním „tatranská bóra“ môžu dosiahnuť v nižších horských polohách rýchlosť 120 kilometrov za hodinu.
Najvyššia výstraha preto platí aj v oblasti od 600 do 1500 metrov nad morom.„Je to situácia, ktorá môže spôsobiť v niektorých lokalitách škody v podobe veternej kalamity, samozrejme, nie takej veľkej, ako bola v roku 2004,“uviedol Polčák.
Meteorológ rozhodne neodporúča pohybovať sa v stredných a vyšších horských polohách Tatier dnes v noci a v pondelok dopoludnia.„Silný vietor bude navyše kombinovaný aj so snežením, takže bude mimoriadne nepriaznivé počasie,“vysvetlil.
SHMÚ očakáva dnes popoludní na severe a severozápade územia Slovenska občasné sneženie. V severných návetriach, najmä v oblastiach Kysúc, Oravy a Tatier, môže byť sneženie aj trvalejšie. Do pondelňajšieho večera by podľa očakávaní meteorológov mohlo na náveterných miestach napadnúť 30 až 50 centimetrov nového sypkého snehu. Pre toto územie platí v tejto súvislosti výstraha prvého stupňa.
„Kombinácia sneženie a silný vietor najmä na severe nášho územia bude znamenať tvorbu snehových jazykov a závejov,“vysvetlil Polčák. Toto riziko hrozí aj na zvyšnej časti územia, kde v noci a čiastočne aj v pondelok dopoludnia bude podľa meteorológa fúkať pomerne silný vietor s nárazmi vetra s rýchlosťou 60 až 80 kilometrov za hodinu.
Výstraha prvého stupňa pred tvorbou snehových jazykov a závejov platí pre sedem z ôsmich slovenských krajov, s výnimkou Trnavského.
Počasie potrápilo najmä cestárov v Prešovskom kraji