Severná Kórea kritizovala nové sankcie USA

Severná Kórea kritizovala nové sankcie USA
Zdroj foto: SITA
Severná Kórea kritizovala uvalenie nových sankcií Spojených štátov na izolovanú komunistickú krajinu, ktoré označila za znak nepriateľskej a represívnej politiky zo strany Washingtonu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Americký prezident Barack Obama v piatok nariadil rozšírenie sankcií voči KĽDR. Biely dom to označil za prvý krok USA v reakcii na hackerský útok na spoločnosť Sony Pictures, ktorá produkovala filmovú komédiu Šialené interview, zosmiešňujúcu severokórejského vodcu Kim Čong-una.

"Politika, ktorú USA neustále sledujú s cieľom potlačiť KĽDR, bezdôvodné rozdúchavanie nepriateľstva voči nej, len upevní jej vôľu a odhodlanie brániť zvrchovanosť krajiny," citovala hovorcu severokórejského ministerstva zahraničných vecí oficiálna tlačová agentúra KCNA.

"Neustále a jednostranné kroky podnikané Bielym domom na uvalenie 'sankcií' proti KĽDR jasne dokazujú, že sa stále neodklonil od zarytého odporu a nepriateľstvo voči KĽDR," uvádza sa vo vyhlásení.

Nové sankcie USA uvalili na desiatich severokórejských štátnych predstaviteľov a tri organizácie, vrátane hlavnej spravodajskej služby a štátnej firmy pre obchod so zbraňami. Ich dosah na KĽDR bude len obmedzený, pretože krajina už je terčom tvrdých amerických sankcií pre svoj jadrový program.

Obama tiež Pchjongjang varoval, že USA zvažujú, či Severnú Kóreu opätovne nezaradia na zoznam štátov podporujúcich terorizmus.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá