V novom roku budeme mať lacnejšiu elektrinu a plyn

V novom roku budeme mať lacnejšiu elektrinu a plyn
Zdroj foto: SITA
Domácnosti ako aj malé podniky by sa mali v roku 2015 tešiť z nižších cien energií. Klesnúť by mali ceny elektriny aj zemného plynu.

Ako koncom roka 2014 informoval predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozef Holjenčík, priemerná cena elektriny klesne pre domácnosti o 5,03 % a ceny plynu o 1,14 %. Pre malé podniky, ktorým taktiež určuje ceny regulačný úrad, klesnú ceny plynu v priemere o 5,8 % a ceny elektriny o 3,89 %. Klesnúť by mali dokonca aj ceny elektriny pre priemyselných odberateľov, keďže regulátor rozhodol o poklese distribučných poplatkov vrátane prenosu a strát o 2,83 %.

Na svetových trhoch klesajú ceny elektriny

Na ceny elektriny pozitívne vplýval najmä pokles veľkoobchodných cien elektriny na svetových trhoch. Podľa regulačného úradu mohli ceny elektriny klesnúť nielen pre nižšie ceny komodity, ale aj vďaka novým právomociam, ktoré úrad získal po prijatí novej legislatívy. Domácnosti v roku 2015 podľa úradu ušetria na elektrine od 6 do 158 eur za rok podľa toho, akú tarifu využívajú. Najviac ušetria tí, ktorí elektrinou aj vykurujú.

Pri plyne ušetria domácnosti od 0,3 eura do 14 eur za rok. Aj tu platí, že viac ušetria domácnosti, ktoré plynom aj kúria. Predseda regulačného úradu Jozef Holjenčík priznal, že v prípade plynu ide na prvý pohľad o nízky pokles. Podľa neho však stanovovanie maximálnych cien plynu ovplyvnili dva faktory. Prvým faktorom bol rusko-ukrajinský konflikt, vďaka ktorému môžu nastať problémy s dodávkami plynu do Európy. Druhým faktorom bol fakt, že trh s plynom na Slovensku je plne otvorený a konkurenčný. "Určili sme len maximálne ceny plynu. Dodávateľom, ktorých je na slovenskom trhu viac ako dvadsať, nič nebráni, aby ponúkli svojim odberateľom nižšie ceny," povedal koncom novembra Holjenčík.

Aj pri teple regulačný úrad avizoval pokles variabilnej zložky ceny tepla, a to v priemere o 5 %. Fixná zložka ceny tepla sa nemení. Variabilná zložka ceny tepla pritom tvorí dve tretiny z celkovej ceny tepla, zvyšok predstavuje fixná zložka. Predseda regulačného úradu nepredpokladá, že priemerný byt v roku 2015 vynaloží na teplo viac ako v roku 2014, záležať však bude od počasia.

O vode sa ešte rozhodne

Úrad sa zaoberal aj cenami za vodné a stočné. O zmenu cenového rozhodnutia požiadalo päť zo štrnástich vodárenských spoločností. Dva návrhy na zvýšenie cien vodného a stočného boli zamietnuté, pri zvyšných troch úrad cenové rozhodnutie zmenil. Vodárenským spoločnostiam, ktoré nepožiadali o zmenu cenového rozhodnutia, zostávajú ceny z roku 2014. V rámci priemeru celého Slovenska spolu priemerné ceny vodného a stočného sa zmenia o 0,6 %, čo predstavuje zvýšenie cien o 1,3 centu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá