Zomrela herečka Luise Rainerová, ktorá ako prvá získala 2 Oscarov po sebe

Zomrela herečka Luise Rainerová, ktorá ako prvá získala 2 Oscarov po sebe
Zdroj foto: SITA/AP
Vo veku 104 rokov zomrela dnes vo svojom londýnskom dome filmová hviezda zlatej éry filmu Luise Rainerová, ktorá si získala v Hollywoode nesmrteľnosť, keď ako prvá dostala dvoch Oscarov za herectvo po sebe - za muzikál Veľký Ziegfeld (1936) a za film Dobrá zem (1937).

To sa v celej histórii Oscarov podarilo iba štyrom ďalším hercom, poznamenáva agentúra AP.

Herečkina dcéra Francesca Knittelová-Bowyerová spresnila, že jej matka zomrela na zápal pľúc.

Oscarmi Rainerovej kariéra v štúdiu Metro-Goldwyn-Mayer vyvrcholila - a ako sama neskôr hovorila, nič horšieho ako získať dve ceny americkej akadémie filmových umení sa jej nemohlo stať, pretože divácke očakávania boli odvtedy také vysoké, že ich nedokázala splniť: v jej kariére nasledoval strmý pád. Ušla z Hollywoodu a zvyšok života strávila v Anglicku.


Luise Rainerová bola rakúska židovka, prišla na svet 12. januára 1910 v nemeckom Düsseldorfe, vyrástla v Hamburgu a neskôr vo Viedni.


Ako 16-ročnú ju v roku 1926 pre divadlo objavil popredný rakúsky divadelný režisér Max Reinhardt, s ktorého viedenským divadelným súborom vystupovala v Berlíne. Chválospevy kritikov, podľa ktorých bola "budúcou Gretou Garbo" primali americké filmové štúdio Metro-Goldwyn-Mayer, aby s ňou uzavrelo zmluvu. Tak sa v roku 1935 dostala do Hollywoodu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá