Pátranie po zmiznutom lietadle prerušili, USA chcú pomôcť hľadať

Pátranie po zmiznutom lietadle prerušili, USA chcú pomôcť hľadať
Zdroj foto: SITA/AP
Indonézske orgány prerušili pre tmu pátranie po lietadle Airbus A320-200 malajzijskej spoločnosti AirAsia so 162 ľuďmi na palube, ktoré dnes v noci stratilo spojenie so strediskom riadenia letovej prevádzky v Jakarte a zmizlo niekde nad Jávskym morom.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Piloti stroja Airbus A320-200 s letovým číslom QZ 8501 smerujúceho z indonézskej Surabaye do Singapuru požiadali riadiace stredisko v Jakarte o zmenu trasy. Zakrátko na to, o 06.17 h miestneho času (0.17 h SEČ), stratilo stredisko s lietadlom kontakt. V tom čase sa lietadlo nachádzalo nad Jávskym morom, niekde medzi ostrovmi Borneo a Jáva.

Na palube lietadla sa nachádzalo 155 pasažierov a sedem členov posádky. Čo sa týka národností cestujúcich, 156 ľudí bolo z Indonézie, traja z Južnej Kórei, a po jednej osobe zo Singapuru, Británie, Malajzie a Francúzska.


Pátranie po lietadle, do ktorého sa okrem Indonézie zapojili aj Singapur a Malajzia, prerušili dnes o 17.30 h miestneho času (11.30 h SEČ) a pokračovať v ňom budú zajtra od 07.00 h miestneho času.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Výkonný riaditeľ AirAsia odmietol špekulovať o osude nezvestného lietadla

Výkonný riaditeľ nízkonákladovej leteckej spoločnosti AirAsia dnes vyhlásil, že nechce špekulovať o tom, čo sa stalo s nezvestným lietadlom so 162 ľuďmi na palube a sústredí svoju pozornosť na rodiny cestujúcich a posádky.

"V tejto chvíli nevieme, čo sa stalo. Nešpekulujme o tom," zdôraznil Tony Fernándes na tlačovej konferencii na medzinárodnom letisku Juanda v druhom najväčšom indonézskom veľkomeste Surabaja, ktoré je metropolou provincie Východná Jáva.

"Našou starosťou teraz sú rodiny a najbližší príbuzní... Samozrejme to je pre nás veľký otras," dodal riaditeľ.

 

USA ponúkli svoju pomoc pri pátraní po nezvestnom lietadle AirAsia

Spojené štáty sú pripravené pomôcť s pátraním po nezvestnom lietadle AirAsia, ktoré stratilo kontakt s leteckými dispečermi počas letu z Indonézie do Singapuru, uviedlo dnes americké ministerstvo zahraničných vecí.

"Orgány v regióne už vedú pátranie po zmiznutom lietadle. Podobne ako v minulosti USA sú pripravené pomôcť akýmkoľvek spôsobom, ktorý bude nápomocný," citovala ministerstvo tlačová agentúra Reuters.

Washington súčasne potvrdil, že žiaden zo 155 cestujúcich na palube nezvestného letu necestoval s americkým pasom.
Hovorca americkej Národnej rady pre bezpečnosť dopravy (NTSB), ktorá vyšetruje veľké dopravné nehody, predtým vyhlásil, že rada monitoruje situáciu okolo nezvestného letu AirAsia číslo QZ8501 a je pripravená v prípade potreby poskytnúť indonézskym orgánom pomoc.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá