Putina znepokojuje drahá vodka

Putina znepokojuje drahá vodka
Zdroj foto: wikipedia.org
Ruský prezident Vladimir Putin nariadil vláde, aby preskúmala možnosti, ako zastaviť prudko rastúce ceny vodky. Neprimerane vysoké ceny zvyšujú záujem o podomácky vyrobené liehoviny, ktoré sú zdraviu škodlivejšie ako legálne dostupný alkohol, povedal Putin na stretnutí s predstaviteľmi centrálnej vlády a regiónov.

Rusko čelí najhoršej ekonomickej kríze od roku 1998, kedy krajina po devalvácii meny vyhlásila platobnú neschopnosť. Vysoká popularita hlavy štátu medzi obyvateľmi sa opiera z veľkej časti o Putinovu povesť garanta prosperity a poriadku.

"Prudký rast cien vodky vedie iba k zvýšenej spotrebe podomácky vyrobených liehovín... Myslím, že príslušné vládne orgány by nad tým mali premýšľať," povedal Putin.

Podľa medzinárodných štúdií citovaných agentúrou Reuters zhruba štvrtina ruských mužov zomiera pred dovŕšením päťdesiateho roku života. Jednou z hlavných príčin zlého zdravotného stavu obyvateľov je pritom nadmerná konzumácia alkoholu. Úradne stanovená minimálna cena, za ktorú si ruskí spotrebitelia môžu kúpiť pollitrovú fľašu vodky, za posledný rok vzrástla o zhruba 30 % na 220 RUB.

Ruská ekonomika sa v budúcom roku pravdepodobne prepadne do recesie v dôsledku klesajúcich cien ropy a sankcií Západu pre postoj Moskvy voči Ukrajine. Medziročná miera inflácie v Rusku by mala tento rok prekročiť 10 %. 

(1 EUR = 66,9335 RUB)

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá