Zmaže YouTube slávne videoklipy? Právnici interpretov chcú na portál podať žalobu

Zmaže YouTube slávne videoklipy? Právnici interpretov chcú na portál podať žalobu
Zdroj foto: ČTK
Portálu YouTube hrozí žaloba od právnej skupiny Global Music Rights zastupujúcej približne 40 interpretov ako Pharrell Williams, Eagles, Chris Cornell či Smokey Robinson.

Zakladateľ Global Music Rights Irving Azoff žiada, aby predstavitelia YouTube stiahli približne 20-tisíc videoklipov spomínaných interpretov, pretože údajne nevlastnia práva na ich vysielanie. Azoff tvrdí, že YouTube síce môže mať uzavreté dohody s vydavateľstvami, ale nie so samotnými interpretmi, ktorým nevypláca tantiémy. V prípade, že videá nestiahne, chce podať na YouTube žalobu a získať ako odškodné miliardu dolárov (v prepočte približne 819 miliónov eur).

Azoff v rozhovore pre magazín The Hollywood Reporter vyhlásil, že YouTube si ako cieľ vybrali pre to, že s hudobníkmi spolupracuje zo všetkých podobných služieb najhoršie. Spoločnosť Google, ktorá YouTube prevádzkuje a v roku 2015 plánuje spustiť novú službu Music Key podobnú Spotify alebo Deezeru, tvrdí, že vlastní práva na vysielanie klipov ešte z predchádzajúcich zmlúv. Právnici Global Music Rights však toto tvrdenie spochybnili s tým, že predstavitelia YouTube im odmietajú poskytnúť detaily týchto licenčných dohôd a naznačili, že žiadne takéto dohody v skutočnosti neexistujú.

Informácie pochádzajú z webstránky www.hollywoodreporter.com.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá