Kráľovnou slovenského športu sa stala Anastasia Kuzminová

Aktualizované:
Kráľovnou slovenského športu sa stala Anastasia Kuzminová
Zdroj foto: TASR/Martin Baumann
Kráľovnou slovenského športu za uplynulý rok sa podľa očakávania stala Anastasia Kuzminová. Víťazstvo v ankete Športovec roka jej patrí zaslúžene a dosiahla ho vďaka zlatej medaile v šprinte na zimnej olympiáde v Soči. Zopakovala tak triumf spred štyroch rokov a ako jediná biatlonistka v histórii obhájila zlato na ZOH v rovnakej disciplíne.

Bol to jej najväčší úspech v sezóne, ale zďaleka nie jediný. Populárna "Nasťa" k nemu pripojila aj šieste miesto v celkovom hodnotení Svetového pohára, jej dosiaľ najlepšie v kariére, či dve víťazstvá v samom závere SP vo finále v nórskom Holmenkollene. "Sezóna sa mi veľmi vydarila. Úspech na olympijských hrách bol vydretý, bola to dlhá cesta a dlhá príprava. To, na čo sme sa chystali celé štvorročné obdobie, to sa nám aj podarilo. Vďaka tomu som dokázala obhájiť zlato a vďaka tomu som aj dnes tu," uviedla.

Svoju zlatú jazdu si v televízii nepremieta. Netreba, všetky spomienky má zachytené v hlave: "Mám ich pekne poukladané v hlave a aj na poličkách. Keď príde príležitosť o tom porozprávať, ako napríklad pre deti zo základných škôl, tak som rada. Vždy som pri tom mala pocit, že znova zažívam ten úspech, mala som zimomriavky, ako keby som bola znova na trati a pretekala a znova sa vracala do tých športovísk. Vážne to boli jedny z najlepších olympijských hier. Nie len pre mňa, ale vraveli to aj ostatní športovci."

Úspech zo Soči si užíva aj s odstupom času, ale už s inými pocitmi, ako keď preťala cieľ. "V momente, keď sa vyhrá, príde taký ošiaľ, výbuch emócií. Ale postupom času je to iné. Človek prichádza na to, že to bolo vážne niečo výnimočné, že to bol kus dobre odvedenej práce. Taká vďaka za snahu, ktorú človek niekoľko rokov vykonával a bol trpezlivý, keď sa darilo a aj keď sa nedarilo. A pritom stále myslel na to, že bude lepšie a že príde ten čas, keď to prekukne," povedal po prevzatí ceny pre najlepšiu športovkyňu Slovenska za rok 2014.

V tradičnej ankete triumfovala s jasným, vyše 300-bodovým náskokom pred víťazom Stanleyho pohára Mariánom Gáboríkom. Na otázku komu by cenu zverila ona nechcela odpovedať. "Nechcem hovoriť o tom, komu by som dala hlas. Ja budem najradšej, ak sa v ďalších rokoch v tejto ankete objavia nové mená, mladí športovci. Pretože sa mi zdá, že sa v posledných rokoch v ankete točíme stále tí istí vrcholoví športovci. Chýba tam tá mladá krv, mládež, ktorá by bola dobrým ukazovateľom toho, že šport na Slovensku žije," uviedla.

Kuzminová žiarila na galavečeri v červenej róbe. Aj keď do slávnostného prostredia dokonale zapadla, priznala, že obľubuje iný "outfit": "Takýchto slávnostných príležitostí nie je veľa, takže je to príjemné. Ale necítim sa úplne v mojej koži, pretože je mi bližšia kombinéza a puška za chrbtom. Tieto šaty mi vybrala moja sestra, už ich mala pre mňa prichystané."

Kým uplynulý ročník zakončila víťazne a vo výbornej forme, ten prebiehajúci neodštartovala najlepšie. Vlastne ho nezačala vôbec. Ešte pred sezónou sa rozhodla vynechať úvodné kolo vo švédskom Östersunde a do pretekov mala naskočiť až v druhom. Pre zdravotné problémy však nakoniec neštartovala v rakúskom Hochfilzene a ani v treťom kole v slovinskej Pokljuke. Dôvodom je vírusové ochorenie, pre ktoré nebola schopná podať optimálny výkon.

Ani krátko pred koncom roka nevedela povedať, kedy sa znovu objaví na trati "Je to otázka času a budeme o tom hovoriť až v januári, pretože momentálny stav mi nedovoľuje pretekať na vrcholnej úrovni. Takže zatiaľ to necháme tak, ako to je, v obmedzenom režime a v januári k tomu povieme viac," uviedla.

Svetový pohár pozorne sleduje, ale priznala, že v televízii to nie je to pravé orechové: "Sedieť pri obrazovke a fandiť našim je úplne iné, ako byť na trati súčasťou tímu a bojovať pod vlajkami Slovenska. Sú to iné pocity a stále myslím na to, ako by som tam vyzerala ja, ako by som sa zaradila. Je tam málo lídrov, ktorí ostali v tejto sezóne, a veľa mladých dievčat, veľa nových mien."

Keďže ju momentálne trápi zdravie, jej želanie do roku 2015 bolo zrejmé. "Želám si hlavne zdravie pre celú moju rodinu a ľudí okolo mňa a taktiež takú pohodu a čo najmenej stresov pre všetkých. To je to vzácne a to dobré, ktoré prajem každej rodine. Fanúšikom želám, nech nestrácajú trpezlivosť, výsledky prídu a nie len u mňa, ale aj u našich dievčat," povedal Kuzminová, ktorej sa pre chorobu zmenilo aj tradičné trávenie koncoročných sviatkov.

"Na Silvestra by sme mali byť vonku. Práve riešime, kam pôjdeme, keďže na Slovensku je zlá situácia so snehom. Ale v tých športových centrách to nie je ľahké s ubytovaním. Takže máme na pláne, že pôjdeme preč a Silvester strávime pracovne. Doteraz to bolo vždy tak, že sme boli cez Vianoce preč a Nový rok sme oslavovali doma. Teraz je to práve naopak. Pyrotechniku mať určite nebudeme, maximálne lampión šťastia," dodala.

Kompletné výsledky ankety Klubu športových redaktorov Slovenského syndikátu novinárov Športovec roka 2014:

JEDNOTLIVCI
1. Anastasia KUZMINOVÁ, biatlon 1025 (87 - 10 - 5) 106x
2. Marián GÁBORÍK, ľadový hokej 712 ( 8 - 25 - 16) 100x
3. Dominika CIBULKOVÁ, tenis 586 ( 3 - 20 - 15) 93x
4. Erik VLČEK, Juraj TARR, rýchlostná kanoistika 585 ( 4 - 24 - 12) 88x
5. Peter SAGAN, cestná cyklistika 562 ( 2 - 12 - 16) 94x
6. Matej TÓTH, atletika 478 ( 0 - 4 - 10) 91x
7. Erik VARGA, športová streľba 367 ( 0 - 2 - 17) 66x
8. Adam ŽAMPA, zjazdové lyžovanie 336 ( 0 - 4 - 5) 80x
9. Marek HAMŠÍK, futbal 246 ( 2 - 1 - 4) 55x
10. Martina HRAŠNOVÁ, atletika 243 ( 0 - 1 - 1) 64x
11. Ladislav a Peter ŠKANTÁROVCI, vodný slalom 122 ( -------------) 46x
12. Danka BARTEKOVÁ, športová streľba 103 ( 0 - 2 - 0) 27x
13. Michal MARTIKÁN, vodný slalom 79 ( 0 - 0 - 2) 21x
14. Zuzana REHÁK ŠTEFEČEKOVÁ, šp.streľba 64 ( 0 - 0 - 1) 19x
15. Peter VELITS, cestná cyklistika 62 ( -------------) 21x
16. Alexander SLAFKOVSKÝ, vodný slalom 56 ( -------------) 16x
17. Henrieta FARKAŠOVÁ, paralympionička - zjazd. lyžovanie 43 ( 0 - 0 - 1) 15x
18. Martin ŠKRTEL, futbal 25 ( 0 - 1 - 0) 7x
19. Richard NAGY, plávanie 16 ( -------------) 7x
20. Martin KLIŽAN, tenis 14 ( -------------) 7x
21. Jana PURDJAKOVÁ, kulturistika 13 ( -------------) 4x
22. Tatiana JANÍČKOVÁ, cyklotrial 12 ( 0 - 0 - 1) 3x
23. Tomáš "Kid" KOVÁCS, box 12 ( -------------) 4x
24. Peter HÁMOR, horolezectvo 11 ( -------------) 2x
25. Jaroslav HALÁK, ľadový hokej 9 ( -------------) 2x
26. Štefan SVITKO, motorizmus 8 ( -------------) 4x
27. Jakub KRAKO, paralympionik - zjazdové lyžovanie 7 ( -------------) 3x
28. Veronika VADOVIČOVÁ, paralympionička - streľba 5 ( -------------) 2x
Natália DUBOVCOVÁ, Dominika NESTARCOVÁ, pláž. volej. 5 ( -------------) 4x
István LÉVAI, grécko-rímske zápasenie 5 ( -------------) 3x
31. Zuzana TOMČÍKOVÁ, hokejbal, ľadový hokej 4 ( -------------) 2x
32. Jana DUKÁTOVÁ, vodný slalom 3 ( -------------) 2x
33. Marián JUNG, vodný motorizmus 2 ( -------------) 1x
Anton GAVEL, basketbal 2 ( -------------) 1x
Zuzana VRÁBLOVÁ, vodné lyžovanie 2 ( -------------) 1x
Dominika MULTÁŇOVÁ, fitnes 2 ( -------------) 1x

Medzi kolektívmi dominovala futbalová reprezentácia

Aj v kategórii kolektívov bolo víťazstvo reprezentačného mužstva futbalistov Slovenska úplne jednoznačné. Futbalisti chýbali len na 5 hlasovacích lístkoch a spomedzi 106 hlasujúcich novinárov ich až 89 zaradilo na prvé miesto. Vyhrali s náskokom 212 bodov, ktorý je štvrtý najvyšší v histórii ankety.

Tím futbalistov - samozrejme, v odlišnom zložení - vyhral anketu KŠR SSN už v rokoch 2009 a 2010. "Je to skôr o hráčoch, nie o trénerovi. Myslím si, že chlapci mali skutočne fantastický rok, taký ešte v ére samostatného Slovenska nebol. Domáce víťazstvo nad veľmi silným Španielskom, triumfy na Ukrajine, v Bielorusku a Macedónsku. Prvé miesto v takej nabitej kvalifikačnej skupine je veľmi pekným výsledkom. Čaká nás však ťažký rok. Je pre mňa i pre chlapcov zaväzujúce, aby sme tie dobré veci dotiahli až do konca. Chceme ísť na šampionát do Francúzska," povedal tréner slovenskej reprezentácie Ján Kozák.

Rozdiely na ďalších miestach medzi kolektívmi boli malé. Druhú priečku obsadila hliadka 3xC1 vodných slalomárov, ktorá v zložení Martikán, Slafkovský a Beňuš zvíťazila na MS a v zložení Martikán, Slafkovský a Rozmuš na ME skončila tretia. Singlkanoisti len o päť bodov predstihli družstvo strelkýň na skeet, ktoré v zložení D. Barteková, Stranovská a Štibravá získalo striebro na MS a zlato na ME.

"Veľmi sa teším, že sme sa v ankete dostali do prvej trojky, pretože to znamená, že sme už dlhodobo vo svetovej špičke. Získali sme zlato na majstrovstvách Európy, striebro na majstrovstvách sveta. Mohlo to byť aj zlato, bolo to na remízu. Ale teším sa, že dlhodobo dosahujeme takéto úspechy, že si to novinári na Slovensku všímajú a že dnes sme si prevzali túto cenu," povedala Barteková.

Štvrté skončili len s 2-bodovým odstupom od medailovej priečky hádzanárky Slovenska, ktoré sa v uplynulých dňoch predstavili po dlhých rokoch na európskom šampionáte. Na hlasovacích lístkoch sa objavilo spolu 11 kolektívov.

KOLEKTÍVY
1. Futbalisti Slovenska 286 (89 - 7 - 5) 101x
2. Hliadka 3xC1 vodných slalomárov SR 74 (10 - 16 - 12) 38x
3. Družstvo strelkýň SR na skeet 69 ( 3 - 22 - 16) 41x
4. Hádzanárky Slovenska 67 ( 1 - 22 - 20) 43x
5. Miešaná štafeta Slovenska v biatlone 48 ( 2 - 13 - 16) 31x
6. Basketbalistky Slovenska 35 ( 0 - 10 - 15) 25x
7. Volejbalisti Slovenska 26 ( 1 - 8 - 7) 16x
8. Štvorkajak rýchlostných kanoistov SR 19 ( 0 - 6 - 7) 13x
9. Hliadka 3xC2 vodných slalomárov SR 6 ( 0 - 1 - 4) 5x
10. Družstvo rafteriek Mistralu Bratislava 5 ( 0 - 1 - 3) 4x
11. Futbalisti Slovenska do 21 rokov 1 ( 0 - 0 - 1) 1x

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá