KĽDR obvinenia FBI odmieta, Sony hľadá alternatívy uvedenia filmu

Podľa prezidenta Baracka Obamu spoločnosť Sony podľahla tlaku, keď film neuviedla. Spojené štáty podľa neho nebudú ustupovať cenzúre nejakého diktátora. Hollywoodské štúdiá ale kritiku odmietajú a hľadajú spôsoby, ako film dostať k divákom.

Administratíva poskytla dosiaľ najpodrobnejší komentár k nákladnému a rozsiahlemu útoku, na ktorý bude zrejme americká strana reagovať, napísala tlačová agentúra AP.

Americký Federálny vyšetrovací úrad (FBI) vo vyhlásení uviedol, že má dostatok dôkazov na vyjadrenie záveru, že za hackerským útokom stojí Severná Kórea. Výsledkom útoku bol únik a odhalenie desaťtisícov e-mailov i ďalších materiálov filmovej spoločnosti Sony Pictures, americkej dcérskej firmy koncernu Sony.

"Akcia Severnej Kórey mala za cieľ spôsobiť značnú škodu americkému biznisu a potlačiť právo amerických občanov na sebavyjadrenie. Takéto zastrašovanie ďaleko vybočuje z rámca prijateľného správania štátu,"
uviedol FBI vo vyhlásení.


FBI poukázal okrem iného na to, že na hackerskom útoku proti spoločnosti Sony zistil podobné technické črty, aké mali aj predchádzajúce "zákerné kyberaktivity" spáchané priamo Severnou Kóreou.


Predstavitelia Obamovej vlády dosiaľ odmietali otvorene obviniť Severnú Kóreu. Teraz tvrdia, že zvažujú rôzne reakcie.

Počítačový útok vyústil dokonca do teroristických hrozieb, ktoré donútili spoločnosť Sony zrušiť vianočné premiéry svojho satirického filmu Šialené interview. Komédia sa zaoberá prípravou atentátu na severokórejského vodcu Kim Čong-una. Hackeri sa vyhrážali, že zaútočia na každého, kto si príde do kín pozrieť tento film, a spomenuli v tejto súvislosti útoky z 11. septembra 2001.

Hackeri, ktorí podnikli kyberútok na Sony, pochválili rozhodnutie spoločnosti zrušiť premietanie filmu Šialené interview. Podľa tlačovej agentúry Reuters tiež uviedli, že ukradnuté údaje spoločnosti budú v bezpečí, ak bude naďalej plniť ich podmienky a "nebude robiť problémy". Informovala o tom dnes americká spravodajská stanica CNN, ktorá sa odvolala na odkaz od hackerov.

Obama: Stiahnutie filmu bolo chybou, USA budú na hackerský útok reagovať

Americký prezident Barack Obama dnes uviedol, že filmová spoločnosť Sony Pictures "urobila chybu", keď po hackerskom útoku a vyhrážkach pripisovaných Severnej Kórei stiahla satirickú komédiu Šialené interview. "Nemôžeme mať spoločnosť, v ktorej nejaký diktátor niekde môže začať zavádzať cenzúru tu v Spojených štátoch," vyhlásil Obama. "Pretože keď niekto dokáže zastrašovaním prinútiť ľudí, aby nezverejnili satirický film, predstavte si, čo začne robiť, keď uvidí dokument alebo správy, ktoré sa mu nepáčia," dodal.

USA budú podľa šéfa Bieleho domu na hackerský útok "reagovať primerane a tam, vtedy a tak, ako si zvolíme". Bližšie podobnosti odmietol zverejniť, dodáva agentúra DPA.

TOP videá

Sony sa snaží nájsť alternatívny spôsob, ako odpremiérovať The Interview

Filmová spoločnosť Sony Pictures hľadá alternatívne riešenia, ako uviesť film The Interview po tom, čo sa rozhodla zrušiť premiéru snímky o atentáte na severokórejského lídra Kim Čong-una v kinách. Informoval o tom Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie spoločnosti.

Zrušeniu uvedenia komédie do kín predchádzal hackerský útok na počítačové siete filmového štúdia a teroristické hrozby zo strany kyberútočníkov. Podľa vyhlásenia spoločnosti štúdio nemalo na výber, nakoľko väčšina amerických sietí kín po útokoch odmietla film odpremiérovať.

"Analyzujeme alternatívy, ktoré by nám umožnili uviesť film na inej platforme," uviedol riaditeľ štúdia Michael Lynton v televíznom rozhovore pre CNN. Šéf spoločnosti ďalej povedal, že by bol rád, keby si verejnosť mohla film pozrieť, ale doteraz žiadne iné médium neprejavilo záujem.

Spoločnosť týmto vyhlásením reaguje na výčitky amerického prezidenta Baracka Obamu, ktorý v piatok uviedol, že Sony pri zrušení kinopremiéry urobila chybu a poddala sa zastrašovaniu. Obama povedal, že rozhodnutie spoločnosti môže vytvoriť nebezpečný precedens.

"Nevzdali sme to, vytrvali sme a nepodvolili sme sa," zdôraznil Lynton a dodal, že "prezident, médiá a verejnosť sa mýlia" v interpretácii príčin, ktoré viedli firmu stiahnuť uvedenie filmu.

Spravodajský portál CNN dodal, že už od stredy, kedy Sony zrušila premiéru, sa šíria špekulácie, že by spoločnosť mohla film zverejniť na internete. Sony napríklad vlastní webovú stránku crackle.com, na ktorej diváci môžu pozerať filmy alebo seriály z produkcie Sony Pictures online.

Lynton v interview uviedol, že Sony zvažuje viacero možností.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá