Súd v kauze Glance House rozhodol v prospech Trnku, zrušil mu trest

Aktualizované:
Súd v kauze Glance House rozhodol v prospech Trnku, zrušil mu trest
Zdroj foto: SITA
Na krajskom súde v Bratislave prebiehalo konanie s bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom. Tomu sa podarilo zvrátiť verdikt disciplinárnej komisie, ktorá mu udelila najvyšší možný trest - zbavila ho funkcie prokurátora.

Trnka o talár nepríde

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka nepríde o prokurátorský talár. Jeho prípad opäť posúdi disciplinárna komisia Generálnej prokuratúry SR. Rozhodol o tom dnes Krajský súd v Bratislave.     

Súd zrušil rozhodnutie disciplinárnej komisie z vlaňajšieho novembra a nariadil jej opäť sa vecou zaoberať. Verdikt je konečný, nedá sa voči nemu odvolať.    

Disciplinárna komisia GP uložila Trnkovi najprísnejší trest pre kauzu Glance House. Trnka mal listom umožniť prevod bytovky na ľudí blízkych jeho kamarátovi, podnikateľovi Mariánovi Kočnerovi, hoci to špeciálna prokuratúra zakázala.     

Sudkyňa sa čiastočne stotožnila s obranou, ktorú si Trnka pripravil. Jeho trest zrušila z procesných dôvodov. Súhlasí s tým, že disciplinárna komisia, ktorá bývalého šéfa GP súdila, bola vytvorená nezákonným spôsobom.     

"Nestrannosť konania má garantovať aj kreovanie komisie tým, že tam nebudú zásahy nadriadených," uviedla sudkyňa počas odôvodnenia rozsudku. "Manipulácia, nech je urobená z akýchkoľvek dôvodov, vyvoláva pochybnosti, prečo došlo k takémuto zásahu," doplnila.

Trnka: Zmeny v komisii, ktorá ma odsúdila, boli účelové

Samotný Trnka dnes pred súdom vyhlásil, že zmeny v komisii, ktorá ho odsúdila, boli účelové. "Bola tam tendencia vysporiadať sa s bývalým generálnym prokurátorom," uviedol. Na adresu súčasného vedenia GP povedal, že uskutočnilo "dokonaný pokus zasiahnuť do zloženia komisie, aby sa rozhodlo želaným spôsobom".

Prípad dostala na stôl najprv štvrtá disciplinárna komisia, ktorej predseda Vladimír Tamaškovič bol však dlhodobo práceneschopný. Vec bola posunutá prvej komisii. Podľa Trnku sa však po nezákonných zásahoch pracovníkov GP vec vrátila opäť štvrtej komisii.     

V nej generálny prokurátor Jaromír Čižnár vymenil Tamaškoviča za náhradníčku Vieru Niňajovú. Tú Trnka považoval za zaujatú. Došlo i k výmene ďalšieho člena Mareka Gajdoša, z pohľadu Trnku bezdôvodne. Bývalý šéf GP dnes uviedol, že za neho by sa takéto zmeny udiať nemohli.     

Sudkyňa sa stotožnila s tým, že Tamaškoviča nebolo možné nahradiť. V poriadku podľa nej nebola ani druhá výmena. Skonštatovala, že boli porušené Trnkove práva. Jeho samotným konaním v kauze sa nezaoberala.     

Trnka v súčasnosti vykonáva funkciu radového prokurátora Generálnej prokuratúry SR na kontrolnom odbore. Dnes pred súdom uviedol, že podľa jeho vedomostí je prvým slovenským prokurátorom od vzniku prokuratúry v roku 1944, ktorý bol potrestaný takýmto prísnym trestom.

GP SR: Zrušenie trestu pre Trnku je škandalózne

Za škandalózne označila Generálna prokuratúra (GP) SR dnešné rozhodnutie Krajského súdu (KS) v Bratislave, ktorý zrušil najprísnejší disciplinárny trest pre bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku.

Krajský súd po roku vrátil Trnkov prípad na opätovné posúdenie disciplinárnej komisii, keď čiastočne uznal jeho námietky. Trnku vlani v novembri totiž podľa jeho rozhodnutia odsúdila komisia, ktorá bola vytvorená nezákonným spôsobom.

Generálna prokuratúra trvá i naďalej na tom, že zloženie komisie bolo zákonné, vysvetlila jej hovorkyňa Andrea Predajňová. Nedošlo podľa nej k žiadnym úkonom, či už zo strany súčasného generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, alebo kohokoľvek iného, ktorými by bola spochybnená legitimita disciplinárnej komisie.

„Dnešné rozhodnutie Krajského súdu v Bratislave v uvedenej veci považujeme za škandalózne,“ konštatovala Predajňová.

Prípad dostala na stôl najprv štvrtá disciplinárna komisia, ktorej predsedom bol Vladimír Tamaškovič. Ten bol dlhodobo práceneschopný. Vec bola preto posunutá prvej komisii, neskôr ju vrátili štvrtej komisii. Podľa Trnku sa tak stalo po nezákonných zásahoch pracovníkov GP.

V štvrtej komisii generálny prokurátor Jaromír Čižnár vymenil Tamaškoviča za náhradníčku Vieru Niňajovú. Sudkyňa KS v Bratislave skonštatovala, že predsedu nebolo možné nahradiť. Vymeniť zákon umožňoval iba členov komisie, zdôraznila.

„Za absurdné považujeme tvrdenie sudkyne, že predsedu disciplinárnej komisie nie je možné nahradiť iným členom, navyše v prípade, keď pre dlhodobú práceneschopnosť predsedu komisie plynú lehoty na prejednanie veci,“ reagovala na tento záver Predajňová.

Vysvetlila, že náhrada dlhodobo práceneschopného Tamaškoviča bola v tiež v záujme objektivity. „A tým aj v záujme samotného prokurátora, proti ktorému sa vedie disciplinárne konanie,“ prízvukovala.

Generálna prokuratúra vo svojom stanovisku dala do pozornosti skutočnosť, že Trnka počas celého konania pred disciplinárnou komisiou nenamietal ani jej zloženie, ani spôsob pridelenia jeho veci. Na spôsob vytvorenia komisie upozornil až v odvolaní. Dnes pred súdom vysvetlil, že o ňom nemal informácie, kým po rozsudku nenahliadol do spisu.

Generálnej prokuratúre sa tiež nepozdáva, že súd sa nezaoberal otázkou právneho posúdenia skutku ako takého. GP to považuje za snahu rozhodnúť o zrušení rozsudku, ktorý nie je možné napadnúť odvolaním pre procesné chyby.
Disciplinárna komisia GP uložila Trnkovi vlani najprísnejší trest – stratu prokurátorskej funkcie pre kauzu Glance House. Listom mal umožniť prevod bytovky na ľudí blízkych jeho kamarátovi, podnikateľovi Mariánovi Kočnerovi, hoci to špeciálna prokuratúra zakázala. Po dnešnom verdikte súdu sa bude vec rozhodovať nanovo.

„Veríme, že pán JUDr. Trnka sa bude zúčastňovať úkonov pred disciplinárnou komisiou bez toho, aby sa snažil obštrukciami dosiahnuť premlčanie disciplinárneho konania,“ doplnila stanovisko Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.

Samotný Trnka dnes pred súdom vyhlásil, že zmeny v komisii, ktorá ho odsúdila, boli účelové. "Bola tam tendencia vysporiadať sa s bývalým generálnym prokurátorom," uviedol. Na adresu súčasného vedenia GP povedal, že uskutočnilo "dokonaný pokus zasiahnuť do zloženia komisie, aby sa rozhodlo želaným spôsobom".

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá