New York predstihol Hongkong ako najdrahšiu nákupnú destináciu na svete

TASR
13.12.2014 16:59

Horná časť newyorskej Piatej avenue s rekordným nájomným 29.822 eur za štvorcový meter na rok sa stala najdrahšou nákupnou ulicou sveta. V rebríčku tak predstihla hongkonskú Causeway Bay, ktorá pri nájomnom 23.307 eur za m2 ročne zaznamenala pokles o 6,8 %. Vyplýva to z prieskumu poradenskej spoločnosti Cushman & Wakefield, ktorý obsahuje poradie 330 miest v 65 krajinách.

New York predstihol Hongkong ako najdrahšiu nákupnú destináciu na svete
SITA/AP

Parížska Champs-Élysées si udržala tretie miesto s ročným nájomným na úrovni 13.255 eur za m2. Nájmy tu boli v poslednom roku stabilné, zatiaľ čo o rok skôr vyskočili o 40 %. Za Parížom sa drží londýnska New Bond Street, kde došlo k rastu nájomného o 4 %. Top päťku uzatvára Pitt Street Mall v Sydney.

Najdrahšie nájomné v Prahe je Na Příkopě, kde sa za štvorcový meter platí 2200 eur. V rebríčku patrí tejto ulici 27. priečka. Cenami sa na ňu doťahuje aj najatraktívnejšia časť Pařížskej ulice.

"Praha má unikátnu pozíciu v rámci strednej Európy a je zrejmé, že sa tu ďalší obchodníci budú chcieť prezentovať. Atmosféra centra mesta je nenahraditeľná a nedá sa zrovnávať s obchodným centrom. Do budúcna predpokladáme ďalší rast nájomného," zhodnotil vedúci maloobchodného tímu spoločnosti v ČR a SR Ján Kotrbáček.

Bratislava sa na rozdiel od Prahy nemôže pochváliť luxusnou nákupnou ulicou. Podľa spoločnosti ju nahrádzajú najmä nákupné centrá v centre mesta. "Kúpna sila a prostredie formujú trh a jeho možnosti, ktoré dokážu ponúknuť, preto na Obchodnej ulici vzniklo zoskupenie značiek zameraných na masu, skôr než na prestíž a tento trend aj naďalej pokračuje," myslí si vedúci maloobchodného oddelenia spoločnosti na Slovensku Matúš Furman. Ako dodal, trh s luxusnou módou značne ovplyvňuje aj blízkosť Viedne, kde sú svetové značky už etablované.

Napriek trvajúcej nestabilnej ekonomickej situácii v niektorých častiach sveta sa podľa štúdie v budúcom roku očakáva vyššia aktivita na trhu maloobchodných nehnuteľností. "Rast on-line nakupovania podporujúci polarizáciu na trhu v prospech tých najväčších a najlepších bude stále viac poháňať expanzívnu stratégiu maloobchodníkov," avizuje spoločnosť.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok