Rakúsko má 280 ton zlatého pokladu, 83% má uložených v zahraničí

Rakúsko má 280 ton zlatého pokladu, 83% má uložených v zahraničí
Zdroj foto: ČTK
Rakúsko má 280 ton zlata, z ktorých je 80 % uložených v Anglickej banke v Londýne, 3 % v Zürichu a iba 17 % na území republiky. Informuje o tom agentúra APA.

Najvyšší kontrolný úrad označil takéto rozptýlenie zlatého pokladu krajiny za nedostatočné a kritizoval sústredenie jeho prevažnej časti v anglickej centrálnej banke.

Úrad odporučil Rakúskej národnej banke (OeNB), aby rýchlo posúdila všetky možnosti na lepšie rozptýlenie zlatého pokladu republiky. Vedenie centrálnej banky posúdi systém uloženia zlata a nevylučuje jeho zmenu.

Teraz bude zrejme snaha, aby sa časť zlatého pokladu deponovaného v zahraničí doviezla do vlasti.

Kontrolóri kritizovali, že OeNB v rokoch 2009 až 2013 fyzicky pravidelne nekontrolovala zlato republiky skladované v zahraničí. Vedenie banky toto obvinenie vo svojom stanovisku dôrazne odmietlo.

Kontrolóri preskúmali aj sociálne výkony poskytované OeNB, medzi nimi aj športový klub banky ESV. Navrhujú, aby sa mimoriadne dovolenky a služobné cesty členov ESV výrazne obmedzili. OeNB plánuje klub predať, zvýšiť cenu obedov, ktorý pre zamestnancov stojí 1,40 eura a zrušiť aj dotovanie ubytovania v dovolenkových zariadeniach. Mnohé sociálne služby sú však zapísané vo vnútorných prevádzkových dohodách ústavu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá